BRATISLAVA.
„Ak by to tak nebolo, tak by mestá a obce nevykonávali viac ako 4 500 rôznych kompetencií,“ uviedol Sýkora pre agentúru SITA. V čase krízy samosprávy začali podľa neho šetriť omnoho skôr a viac ako štát. Dokazujú to úpravy rozpočtov, škrtanie vo výdavkoch. Otázka platov a odmien starostov a primátorov je podľa Sýkoru vecou reálnych finančných možností každej obecnej pokladnice a tiež zrkadlom vôle poslancov v zastupiteľstvách.
Dvadsať rokov bolo pre samosprávy podľa Sýkoru obdobím reforiem, posilňovania kompetenciami, partnerstva aj stabilizácie.
„Dnes sa smelo môžeme pozrieť do minulosti a hrdo do budúcnosti. Miestna samospráva je symbolom úspešného príbehu, ktorý sa udial po celospoločenských zmenách v roku 1990. Teraz vstupujeme do tretej dekády samosprávy. V nej sa od nás po stabilizácii a rozvoji očakáva rast a modernizácia. Vkročila do nej stabilná a dôveryhodná, zrelá a skúsená, pripravená na nové podnety i na zachovanie kontinuity,“ vyhlásil Sýkora.
Reforma verejnej správy sa podľa Sýkoru nikdy nekončí. „Decentralizácia bola kapitolou, po ktorej zákonite prichádza potreba zhodnotenia jej dopadov, najmä odstránenie duplicít a neefektívnosti. Po dvadsiatich rokoch fungovania miestnej samosprávy a desiatich rokoch pôsobenia regionálnej samosprávy je možno doba na čiastočnú inventúru, nie revíziu,“ dodal.