Lídri moslimských združení na Slovensku sa dlhodobo vyhýbajú verejným radikálnym prejavom na dianie v krízových oblastiach.
BRATISLAVA. Konštatuje sa to v návrhu Národného akčného plánu boja proti terorizmu na roky 2011 až 2014, ktorý dnes schválila vláda.
Rovnako tu teroristické skupiny nevyvíjali žiadne priame aktivity. Polícia nemala ani poznatky o príprave takéhoto útoku na slovenskom území. SR podľa ministerstva vnútra (MV) nie je naďalej so značnou pravdepodobnosťou primárnym cieľom ohrozenia terorizmom.
"Boli však zachytené viaceré signály o zvýšení rizika teroristického ohrozenia SR a jej záujmov v zahraničí súvisiace najmä s vývojom bezpečnostnej situácie v Afganistane, Iraku a verejne prezentovanými výzvami teroristických vodcov na rozšírenie celosvetového džihádu, ako aj s aktívnou účasťou SR v medzinárodných organizáciách, na zahraničných protiteroristických aktivitách a operáciách," upozorňuje MV.
Rizikom je tranzit či nelegálna migrácia
Zvýšené riziko naďalej pretrváva v možnosti zneužívania slovenského územia teroristickými organizáciami na tranzit, materiálno-technickú podporu a zázemie po spáchaní takéhoto trestného činu.
Rizikovým faktorom je takisto nelegálna migrácia osôb, nakoľko môžu byť medzi migrantmi členovia a podporovatelia teroristických skupín.
Na Slovensku možno hovoriť o umiernenosti moslimskej komunity. Lídri moslimských združení sa dlhodobo vyhýbajú verejným radikálnym prejavom na dianie v krízových oblastiach spojených s aktivitami islamských radikálov, ako aj reakciám na medializované prípady kritiky islamu.
Existujú ale signály o nepriamom vplyve fundamentalistických a extrémnych výkladov islamu zo zahraničia na niektorých radikálnejších moslimov žijúcich v SR.
Nový národný akčný plán boja proti terorizmu sa orientuje na kľúčové problémy v tejto oblasti, ktoré neboli obsiahnuté v predchádzajúcich verziách plánu. Do konca roka by sa mala napríklad posúdiť potreba a možnosť zriadenia postu Národného koordinátora boja proti terorizmu v SR.
Budeme mať stupnicu teroristickej hrozby
Ministerstvo vnútra SR plánuje do konca budúceho roka vytvoriť mechanizmus na určovanie stupnice teroristickej hrozby.
"Majú ju viaceré štáty, aby verejnosť informovali, či je, alebo nie je zvýšené riziko hrozby teroristických útokov. Chceme takýto model vytvoriť, aby v prípade, že by takéto riziko existovalo, sme mohli verejnosť informovať o zvýšenom riziku," povedal šéf rezortu Daniel Lipšic.
Stupnica sa bude aktualizovať na základe spravodajských a policajných informácií.
Situácia na Slovensku je podľa ministra Lipšica zatiaľ bezpečná, ako však upozornil, treba byť pripravený na rôzne bezpečnostné hrozby.
"Slovensko nie je izolované od sveta a faktom je, že boli aj malé krajiny v Európskej únii porovnateľné so Slovenskom, kde sa vyskytli útoky teroristov alebo moslimských extrémistov, takže vylúčiť sa to nedá."
Zároveň vyjadril potešenie nad tým, že sa počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji nevyskytol žiadny útok.