Bratislava 1. júna (TASR) - Po pätnástich dňoch sa dnes skončila 48. schôdza Národnej rady (NR) SR, do programu ktorej bolo na začiatku zaradených viac ako sto bodov. Najočakávanejším bolo vystúpenie prezidenta SR Rudolfa Schustera so správou o stave o republiky. Podľa očakávania prezident podrobil kritike kabinet Mikuláša Dzurindu i premiéra ako osobu.
Poslanci v závere schôdze začali rokovať o dvoch návrhoch zákonov súvisiacich s realizáciou reformy verejnej správy. Obidve legislatívne normy postúpili do druhého čítania.
Na schôdzi došlo aj k viacerým zmenám v radoch poslancov. Uplatňovať mandát si začali dvaja bývalí členovia vlády - vicepremiér pre integráciu Pavol Hamžík a minister vnútra Ladislav Pittner. Vo funkciách ich nahradili ďalší členovia zákonodarného zboru Mária Kadlečíková a Ivan Šimko, za ktorých prišli do poslaneckých lavíc Peter Finďo a Peter Kresánek. Novým členom poslaneckej snemovne sa stal aj Alexander Slafkovský. Nahradil Petra Zajaca, ktorý sa vzdal poslaneckého mandátu.
Zákonodarný zbor zriadil dočasnú komisiu na kontrolu využívania prostriedkov poskytovaných SR z Európskej únie. Definitívne schválil vládny návrh zákona o ochrane utajovaných skutočností. Dôležitým dokumentom, s ktorými vyjadrili súhlas poslanci koalície aj opozície, bola Obranná stratégia SR. Oboznámili sa tiež s tajnými správami o plnení úloh Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva za minulý rok.
NR SR neprijala vládny návrh zákona o zlúčení Železničnej polície s Policajným zborom. Odložila rokovanie o novele zákona o vlastníctve bytov do rozhodnutia Ústavného súdu SR. Poslanci sa nestotožnili ani s výhradami prezidenta k cestnému zákonu. Pri záverečnom hlasovaní však zákon ako celok neschválili, takže zostáva v platnosti pôvodná právna norma o cestnej doprave a živnostenskom podnikaní.
Po viac ako štyroch rokoch príprav bola schválená kľúčová environmentálna legislatívna norma o odpadoch. Zákon komplexne upravuje problematiku odpadového hospodárstva v intenciách právnych noriem platných v krajinách únie.
Na návrh opozície musela byť 48. schôdza na jeden deň prerušená, aby sa parlament vyslovil k práci vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša. Návrh na vyslovenie nedôvery voči jeho osobe bol predmetom rokovania 49. schôdze. Mikloš tlaku odolal a vo funkcii zostáva. Zo 131 zákonodarcov sa za vyslovenie nedôvery Miklošovi vyslovilo 55, proti bolo 58, zdržalo sa 17 a jeden nehlasoval.
*ad mh