BRATISLAVA. Verejnosť vyplnené hlasovacie lístky z voľby generálneho prokurátora, ktoré si koalícia podľa Smeru rôznym spôsobom značila, neuvidí. Novinárom to oznámil predseda NR SR Richard Sulík s tým, že to neumožňuje volebný poriadok.
Podľa jeho znenia sa musia lístky po vyhlásení výsledkov voľby skartovať. "Toto sa stalo, poverený pracovník ich skartoval, ja som na to osobne dohliadol," uistil Sulík.
Ešte v utorok novinárom povedal, že on osobne by s ich zverejnením nemal najmenší problém, no avizoval, že si zistí právne pozadie veci.
Výbor rozhodne o konaní druhého kola
Sulík označil informácie Smeru, že koalícia si lístky značila, aby sa vedela vzájomne odkontrolovať, za hlúposť.
"Možno by mali menej čítať sci-fi. "Skrutátori, ktorí tam boli za opozíciu, toto mohli namietať. Keď sa spisovala zápisnica z tajnej voľby, nevzniesli žiadnu námietku. Vtedy tam spali?" pýtal sa. Zopakoval, že voľba prebehla riadne a on sám urobil všetko, čo sa dalo.
Predseda liberálov zároveň informoval, že sa listom obrátil na Ústavnoprávny výbor NR SR s otázkou, či má byť aj druhé kolo voľby generálneho prokurátora, keďže v utorok nebol nikto zvolený. "Môj názor je že nie, lebo bol k dispozícii iba jeden kandidát. Odpoveď výboru očakávam zajtra," avizoval.
Tiež zdôraznil, že predtým, ako bude vyhlásená nová voľba, ktorá by už mala byť verejná, musí byť v Zbierke zákonov zverejnená novela zákona o rokovacom poriadku, ktorú parlament prelomením prezidentovho veta odobril v utorok.
Či bude naďalej koaličným kandidátom Jozef Čentéš, Sulík povedať nechcel. "Toto je otázka na Koaličnú radu, myslím, že spravím celkom dobre, ak to nebudem riešiť cez médiá," reagoval.
Problém s Čentéšom, ktorý sa vzdal krátko pred opakovanou tajnou voľbou, majú najmä poslanci KDH.
Sulík nechce spoločného kandidáta s opozíciou
Strany vládnej koalície sa dnes večer zídu na rokovaní Koaličnej rady, aby diskutovali o novom šéfovi Generálnej prokuratúry.
O zvolanie Koaličnej rady požiadal premiérku Ivetu Radičovú predseda SaS Richard Sulík.
"Budeme sa baviť o kandidátovi koalície na generálneho prokurátora," potvrdil pred novinármi v Bratislave.
Líder SaS si nemyslí, že nastal čas hľadať kandidáta, ktorého by podporila aj opozícia.
"Nový generálny prokurátor by napríklad nemal zametať niektoré prípady pod koberec. Neviem si predstaviť, že strana Smer bude súhlasiť s takým kandidátom, ktorý sa pozrie na to, ako to bolo naozaj s tým obstarávaním peňazí vlastnou hlavou," myslí si.
Ani SNS by podľa neho nesúhlasila s prokurátorom, ktorý požiada o zbavenie imunity jej poslanca Igora Štefanova.
"My tu vládneme, my sme tu zodpovední za to, aby sa zlepšila vymožiteľnosť práva. Na toto sa musíme skoncentrovať a nie na generálneho prokurátora, ktorý nikomu neublíži, a potom sa búchať do pŕs, že sme ho našli spoločne. Naši voliči toto od nás nečakajú," deklaroval.
Sulík je osobne presvedčený, že Čentéš by kauzy pod koberec nezametal. "Preto sme ho aj navrhli," dodal.
Figeľ: Čentéš nebude jediným kandidátom
Jozef Čentéš je stále vážnym kandidátom koalície na generálneho prokurátora, no nie je jediným. Aké mená sú v hre, zatiaľ nie je známe.
Čentéš však nemá podporu celej koalície. Výhrady má okrem KDH údajne aj Most-Híd. Povedal to predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ.
Na poznámku, že doteraz len KDH vyjadrilo istú nespokojnosť s opätovnou Čentéšovou nomináciou, odpovedal, že si tým nie je celkom istý. "Počul som kolegu Bugára, ako hovoril, že keby nebol odstúpil, mohol byť zvolený," uviedol Figeľ.
Ak by bol Čentéš opäť nominovaný na šéfa prokurátorov, pri voľbe by určite nedostal hlas od podpredsedu KDH Pavla Abrhana. "Pán Čentéš bol spoločným kandidátom pre voľbu. Tým, že urobil jednostranný krok (vzdal sa kandidatúry, pozn. TASR), pre mňa stratil dôveru aj pre verejnú voľbu. Nepodporím ho," vyhlásil Abrhan.
Podpredseda kresťanských demokratov sa domnieva, že by bolo dobré, keby sa na novom kandidátovi na post šéfa prokurátorov dohodli strany naprieč celým politickým spektrom.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár po tajnej voľbe generálneho prokurátora pripustil, že by sa do hry mohla vrátiť aj Eva Miššíková. V prvej voľbe generálneho prokurátora minulý rok ju nominovali tri koaličné strany. SDKÚ s jej nomináciou nesúhlasila.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal, že nemá informácie o tom, že by už Čentéš nebol jednoznačným kandidátom koalície.
„To, čo mám uložené v hlave, je široká dohoda vládnej koalície, že naším spoločným kandidátom je pán doktor Čentéš. SDKÚ rešpektuje túto dohodu,“ povedal Dzurinda.
Trnka a Čentéš o ďalšom postupe mlčia
Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka neprezradí, či sa opätovne obráti so sťažnosťou na Ústavný súd SR.
“Nebudem sa v súčasnosti k tomu vyjadrovať,” odkázal Trnka po hovorkyni generálneho prokurátora Jane Tökölyovej.
Svoj postup nespresní ani Jozef Čentéš, ktorý bol kandidátom koalície, no pred utorkovou voľbou vzal späť svoj súhlas s kandidatúrou.
"Vyjadrenie sa k možnej kandidatúre považujem v súčasnosti za predčasné," povedal prostredníctvom Tökölyovej.