BRATISLAVA. Európska komisia predložila balík opatrení, ktorý má zaistiť minimálnu úroveň práv, podporu a ochranu obetí trestných činov a nehôd v celej Európskej únii bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú alebo kde žijú.
Systémy krajín únie sa totiž zvyčajne zameriavajú na chytenie páchateľa, na samotné obete sa niekedy zabúda. "Európania ročne podniknú vyše miliardy ciest, takže riziko negatívnej skutočnosti tu je," povedala vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová.
Dodala, že ročne sa stane obeťou závažného trestného činu viac ako 75 miliónov ľudí, 40-tisíc príde o život pri autonehode. Odhaduje sa, že nepriamych obetí je okolo 225 miliónov ľudí, teda sa to týka každého druhého občana Únie.
"Keď sa nám stane takéto niečo doma, je to zlé. Keď sa takéto niečo stane v zahraničí, kde nepoznáme jazyk, právne predpisy, je naša situácia ešte žalostnejšia," odôvodnila predloženie balíka opatrení Andrea Elscheková-Matisová.
Kroky Európskej komisie by mali zaistiť, že vo všetkých členských krajinách únie sa bude s obeťami zaobchádzať s rešpektom a príslušníci polície, prokurátori a sudcovia absolvujú náležitú odbornú prípravu.
Obete by mali byť lepšie a jasne informované o svojich právach a ich prípade, umožní sa im participovať na konaní a bude im poskytnutá pomoc, aby sa mohli zúčastniť na pojednávaní.
Existovať by mal systém podpory obetí a zraniteľnejším obetiam, ako sú deti, obete znásilnenia či osoby so zdravotným postihnutím sa poskytne náležitá ochrana. V nasledujúcom období sa Európska komisia chce zamerať aj na systém odškodňovania obetí.