BRATISLAVA. na Súdnom dvore Európskych spoločenstiev.
Výzva pre tieto členské štáty má už podobu odôvodneného stanoviska. Ak uvedené členské štáty neuskutočnia nápravu do dvoch mesiacov, komisia môže tieto prípady postúpiť Súdnemu dvoru Únie a žiadať, aby súd už na tomto stupni uložil finančné sankcie.
Smernicou z roku 2008 sa stanovuje právny rámec spracovávania odpadu v Únii na základe princípu "znečisťovateľ platí". Ďalej sa v nej uvádza záväzná hierarchia odpadového hospodárstva, na základe ktorej sa od členských štátov vyžaduje, aby s odpadom nakladali tak, aby bola zachovaná následnosť priorít, najprv sa má predchádzať vzniku odpadu, nasleduje recyklácia a po nej iné zhodnocovanie a zneškodňovanie.
Členské štáty mali uviesť do účinnosti zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s uvedenou smernicou do 12. decembra 2010. Keďže dotknuté členské štáty Európskej komisii neoznámili všetky vykonávacie opatrenia včas, bola im zaslaná formálna výzva. Adekvátne právne predpisy však naďalej neboli prijaté, exekutíva únie zaslala odôvodnené stanovisko.
"Ministerstvo životného prostredia splní prijatím nového zákona o odpadoch, ktorý bude riešiť problematiku odpadov na Slovensku, požadované povinnosti vyplývajúce z európskej smernice o odpadoch," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Beatrice Hudáková.
Právna norma by mala byť na rokovanie vlády predložená v októbri. Rezort podľa jej slov na oznámenie EK okamžite reagoval zaslaním harmonogramu prác o príprave zákona a naďalej s Komisiou komunikuje.
Ministerstvo po príchode nového vedenia na zákone intenzívne pracuje už niekoľko mesiacov, poukázala Hudáková.
Minister životného prostredia József Nagy inicioval vytvorenie pracovných skupín s cieľom pripraviť čo možno najprijateľnejšiu podobu nového zákona, ktorý bude komplexne riešiť problematiku odpadového hospodárstva.
Pri príprave nového zákona o odpadoch vedie ministerstvo dialóg s mimovládnymi organizáciami, verejnosťou, samosprávou, ale aj okolitými členskými štátmi Únie.