SNS sa udržalo nad hladinou zvoliteľnosti. HZDS je stále pod piatimi percentami.
BRATISLAVA. Hlas strane Roberta Fica by odovzdalo 47 percent respondentov.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť MEDIAN SK v dňoch 28. marca až 24. apríla na vzorke 1112 plnoletých respondentov.
Na druhej priečke by sa umiestnila SDKÚ, ktorej by svoj hlas dalo 15,7 percenta opýtaných. Následne by sa umiestnilo KDH s 9,9 percentami a SaS s 7,7 percentami, ktorá stratila viac ako dve percentá voličov. Tesne nad hranicou zvoliteľnosti by sa umiestnila SNS s 5,7 percentami a Most-Híd s 5,3 percentami hlasov.
Vzostup zaznamenalo mimoparlamentné hnutie HZDS. Stranu Vladimíra Mečiara podporuje 4,2 percenta opýtaných. Zoznam uzatvára SMK s viac ako dvoma percentami.
Svoju účasť na voľbách vedelo s istotou potvrdiť 62,5 percenta opýtaných, tretina by k volebným urnám nešla a 4 percentá sa k tejto otázke nevedeli vyjadriť.
Politológ Öllös: Smer si môže ešte prilepšiť
Ak súčasná vládna koalícia bude pokračovať vo vládnutí v podobnom štýle, s podobnými prostriedkami a konfliktmi ako doteraz, môže Smer v budúcich parlamentných voľbách obhájiť výsledky prieskumov, ktoré mu sľubujú nadpolovičnú väčšinu v Národnej rade.
"Dokonca ešte tento pomer sa môže z hľadiska súčasnej vládnej koalície aj zhoršiť," myslí si politológ László Öllös.
Politológ Rastislav Tóth sa domnieva, že za úspechom Smeru je absencia ľavicovej opozície na slovenskej politickej scéne.
"Je jedinou stranou tohto typu, ktorá sa aspoň tvári, že je sociálno-demokratická. Na druhej strane vládne strany robia jeden prešľap za druhým, takže nejakú dobu im zrejme ešte budú klesať preferencie," komentoval prieskum.
Pokles preferencií SaS, ktorú oproti marcovým takmer desiatim percentám podporilo menej ako osem percent respondentov, podľa Tótha je skôr upozornením pre stranu ako odrazom skutočných zmien politických sympatií.
"Praktický dosah na politiku to nemá, pretože naše politické strany sa neorientujú na verejnú mienku," uzavrel.
tasr