Košice 1. júna (TASR) - Ústavný súd SR zatiaľ iba v jedinom prípade rozhodol, že zákon schválený súčasným parlamentom nie je v súlade s Ústavou SR. Nález je z 15. novembra 2000 a týka sa niektorých ustanovení novely zákona o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti.
Prezident SR Rudolf Schuster však vo svojej správe o stave republiky 25. mája doslova uviedol: "Počas môjho doterajšieho funkčného obdobia, od júna 1999 Národná rada Slovenskej republiky prijala 27 zákonov, ktorých viaceré ustanovenia boli v rozpore s inými právnymi predpismi, alebo inými ustanoveniami. Z toho dokonca 13 zákonov nebolo v súlade s Ústavou Slovenskej republiky."
Podľa prvého predsedu ÚS SR profesora Milana Čiča môže mať ktokoľvek právny názor na to, či je určitá právna norma súladná s ústavou, alebo nie. Môžu sa tak vyjadrovať napríklad odborníci z ústavného práva, právnici aj ústavní činitelia, ale je to len teoretický názor, ktorý nemá žiadnu právnu relevanciu. "O tom, či je nejaký zákon v súlade, alebo v nesúlade s ústavou, môže vysloviť právoplatný názor jedine Ústavný súd, čo jednoznačne vyplýva z ústavy," konštatoval bývalý predseda ÚS SR.
Od ústavných činiteľov sa podľa profesora Čiča predpokladá, že budú rešpektovať ústavu a ak sú toho názoru, že nejaký zákon je problematický a neústavný, majú kompetenciu obrátiť sa na Ústavný súd. Podľa ústavy môžu požiadať Ústavný súd, aby vyniesol verdikt, či určitá právna norma je súladná s ústavou, alebo nie, prezident republiky, vláda, skupina poslancov Národnej rady SR, generálny prokurátor a všeobecný súd. "Opakujem však, kompetencia rozhodnúť o súlade zákona s ústavou, ktorá má plnú ústavnú hodnotu, tá patrí výlučne Ústavnému súdu," dodal.