BANSKÁ BYSTRICA . Pozor na stavby! Životy a zdravie pracovníkov, ale aj ľudí v panelákoch ohrozujú firmy, ktoré nedodržiavajú bezpečnostné predpisy pri rekonštrukciách, alebo pri zatepľovaní.
Tvrdia to kontrolóri Inšpektorátu práce v Banskej Bystrici po inšpekcii bezpečnosti práce a kontrole lešení na stavbách v Banskej Bystrici. Chyby sa opakujú. Lešenia ani blízke okolie domov nie sú zabezpečené, stavbári sa neistia vo výškach a nenosia ochranné prilby.
„Je to zlé. V poslednom čase sme skontrolovali takmer 50 prevádzok. Zistili sme dvesto nedostatkov bezprostredne ohrozujúcich životy,“ vyhlásil včera hlavný inšpektor práce Róbert Bulla.
Nedávajú si pozor
Na najväčšom sídlisku v Banskej Bystrici v Sásovej zatepľujú paneláky. Na lešení na najvyššom poschodí pracujú stavbári. Bez prílb. Inšpektor František Košč už z diaľky upozorňuje na porušenia bezpečnosti. „Nemajú prilby, neistia sa, lešenie nie je ukotvené na vrchu proti pádu. Bude toho viac,“ hovorí a fotí si detaily.
Obyvatelia bytovky vchádzajú a vychádzajú z paneláku popod lešenie. Inšpektor Košč hovorí, že nedostatočne zabezpečený vstup a nevymedzené ochranné pásmo sú vážne ohrozenia a porušenia bezpečnostných predpisov. Bulla dodáva, že už z prvého pohľadu vidí desiatky porušení.
„Z lešenia môže padnúť hocičo. Pozrite sa. Na lešení nemajú zábrany proti pádu predmetov. Vedro, či vŕtačka môžu zraniť ľudí. Lešenie je nebezpečné aj pre stavbárov. Na konci nie sú zábradlia a lešenie nesmie byť postavené na drevených doštičkách. Drevo pracuje, malo by tam byť niečo pevné. Nie je to vôbec bezpečné,“ ukazuje inšpektor na spodok lešenia položený na dreve.
Zrania sa stovky ľudí ročne
Ján Feder, pracovník zo stavby, tvrdí, že podľa neho je všetko v poriadku a lešenie ľudí neohrozuje. Ukazuje na dosky nad vchodom do paneláku a hovorí, že je istený niekoľkokrát. „Keby sme tu vyčlenili ochranné pásmo, ľudia by sa nedostali do domu a neprešli by ani autá,“ argumentuje.
Za posledné tri roky zahynulo na stavbách 46 ľudí a vyše 800 utrpelo ťažké zranenia. Podľa štatistík počet smrteľných úrazov v stavebníctve výrazne klesá. V roku 2008 zahynulo 25, o rok neskôr 14 a v minulom roku sedem ľudí. Klesajúci trend smrteľných úrazov inšpektori zdôvodňujú viac prudkou stagnáciou stavebnej výroby, ako dodržiavaním bezpečnostných predpisov.
Generálna riaditeľka Národného inšpektorátu práce Jana Popovičová avizuje mimoriadne celoslovenské kontroly dodržiavania predpisov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Cieľom kontrol je znižovanie rizík, ktoré môžu viesť k smrteľným pracovným úrazom.
Za posledné tri roky zahynulo pri práci 171 zamestnancov a 550 utrpelo ťažkú ujmu na zdraví. Najviac v Bratislavskom kraji.
V Štatistike národného inšpektorátu práce nie sú smrteľné prípady v baniach. Vyšetrujú a evidujú ich banské úrady.

Beata
Balogová
