BRATISLAVA, BRUSEL. Slovensko už kráča "pár metrov" pred dnes aj členskými štátmi schválenou rámcovou stratégiou Európskej únie a "slovenské" konkrétne plánované opatrenia sú plne v súlade so smerovaním, ktoré únia udáva.
Po rokovaniach na Rade Únie pre sociálne veci to povedala v Bruseli štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Lucia Nicholsonová.
Slovenská vláda považuje zaoberanie sa rómskou problematikou za prioritnú oblasť a svoje zámery pripravila už nezávisle na dokumente Európskej komisie, ktorá svoj zámer zlepšiť životné a sociálne podmienky Rómov predstavila na začiatku apríla.
"V málo veciach sa vieme pochváliť, ale aktivitami, ktoré sme rozbehli na národnej úrovni sme už predbehli rámec Európskej únie. Priority, ktoré únia pomenovala - vzdelávanie, zamestnanosť, sociálne bývanie, zdravotníctvo - máme pomenované aj my," konštatovala pre TASR Nicholsonová.
Deti chcú dostať zo špeciálnych skôl
Heslom európskej stratégie je "od sľubov k činom" a tie by mali nasledovať od budúceho roka. Členské štáty budú predkladať svoje predstavy na riešenie stavu komunít na svojom území do konca roka 2011. V nich sa musia aj číselne zaviazať k splneniu cieľov. Na hodnotenie národných stratégií a plnenie záväzkov bude dohliadať EK.
Štátna tajomníčka sa sústredila vo svojom prejave najmä na vzdelanostnú situáciu rómskeho etnika, ktorú je podľa nej potrebné začať zlepšovať ešte pred nástupom detí na povinnú školskú dochádzku.
"Rómske deti chceme dostať zo špeciálnych základných škôl. To sa dosiahne tak, že podporíme predprimárne vzdelávanie - škôlky a nulté ročníky, povinné pre všetky deti, ktoré nezvládajú štúdium na elementárnych školách. Tzv. nultý ročník však nebude znamenať selekciu detí založenú na etnickom princípe, aj keď principiálne je nastavený najmä na riešenie zložitej vzdelanostnej situácie medzi rómskymi deťmi. Je to založené na princípe sociálne vylúčených spoločenstiev, ktoré zadefinujeme v zákone, a teda nie na základe etnického, ale ekonomicko-sociálneho princípu," zdôraznila Nicholsonová.
Vzdelávať sa majú aj rodičia
"Pochopili sme, že spolu s deťmi sa musia vzdelávať aj rodičia, a to v prvom rade matky. Tento systém výborne funguje v Španielsku. My chceme podobne dosiahnuť úspech prostredníctvom komunitných centier. Pre ne sme vypracovali národný projekt: jeden je na terénnu sociálnu prácu, druhý konkrétne pre tieto centrá, na ktoré sme vyčlenili z Európskeho sociálneho fondu spolu 50 miliónov eur," predstavila ďalšie plány štátna tajomníčka.
"Všetky osady, ktorých je v súčasnosti na Slovensku 790, nedokážeme komunitnými centrami a terénnymi pracovníkmi úplne pokryť. Preto sa snažíme obce, v ktorých sa tieto osady nachádzajú, motivovať k vytváraniu mikroregiónov, do ktorých zasadíme komunitné centrá."
Nicholsonová naznačila, že ani na Slovensku nebude možné brať jedno opatrenie nezávisle na ostatných, pretože v riešení rómskej problematiky musí prevládať komplexný a horizontálny prístup. V tom sa zhodli aj predstavitelia všetkých členských štátov.
"Ruka v ruke s týmto pripravujeme reformu hmotnej núdze. Malú časť podpory dáme všetkým, bez ohľadu na to, či majú ochotu pracovať, alebo či nemôžu pracovať. Celú zvyšnú časť však naviažeme na aktivitu jednotlivca. A pre mňa bude aktivitou aj to, keď bude matka s dieťaťom chodiť pravidelne do komunitného centra a tam sa bude vzdelávať," načrtla.
Nezamestnanosť má riešiť medzitrh práce
Reakciou na rómsku problematiku je nepriamo aj novela zákona o službách v nezamestnanosti, ktorá má zabezpečiť pružnejší prístup na trh práce.
"Zavádzame medzitrh práce, kde budeme konkrétneho človeka sprevádzať počas jeho dvoch rokov na medzitrhu, aby bol pripravený na zaradenie sa na trh práce. Čo sa týka sociálneho bývania, musí tam byť zásluhovosť a dôležitá je integrácia do spoločnosti. Bude to mať viac kategórií; najvyššia kategória bude zasadený tam, kde býva majoritné obyvateľstvo. Tým sa vyhneme koncentrovanosti chudoby, ktorá sa deje teraz v osadách," dodala tajomníčka.
Nicholsonová chce spolu s ministerstvom dosiahnuť aj zjednodušený administratívny prístup k peniazom z Európskej únie. "Je nevyhnutné, aby začali pracovať flexibilnejšie operačné programy. A rovnako je kľúčové, aby sa dali jednoduchšie prepájať jednotlivé programy a fondy."