BRATISLAVA. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) musí prejsť transformáciou. Jeho fungovanie nie je v súčasnej podobe dlhodobo udržateľné, keďže nedokáže v plnej miere zabezpečiť reálne a efektívne plnenie úloh v oblasti ochrany ľudských práv, ako aj podpory a zabezpečenia rovnakého zaobchádzania. Tie Slovensku vyplývajú z medzinárodných záväzkov, ku ktorým sa hlási.
Uvádza sa to v analýze o činnosti a postavení SNSĽP, ktorou sa bude vo štvrtok 26. mája zaoberať vláda.
K najpodstatnejším výhradám patrí nedostatočný rozsah kompetencií, a tým pádom slabé postavenie strediska, ďalej neexistujú ochranné mechanizmy, ktoré by zabránili politickým vplyvom na jeho činnosť.
Rovnako je nízka viditeľnosť aktivít SNSĽP a jeho obmedzený dosah na riešenie problematiky ochrany ľudských práv a rovnakého zaobchádzania. Stredisko nemá ani dostatočnú odbornú a personálnu kapacitu na plnenie všetkých zákonom stanovených úloh.
Ľudské práva by mohli prejsť na ombudsmana
Ako najvhodnejší variant sa spracovateľom analýzy javí transformácia strediska na inštitúciu pre rovnaké zaobchádzanie, pričom kompetencie v oblasti ochrany ľudských práv by prešli na úrad ombudsmana.
Prinieslo by to nielen zefektívnenie a sfunkčnenie činnosti SNSĽP, ale išlo by aj o prvý krok pri komplexnejšej úprave inštitucionálneho zabezpečenia ochrany ľudských práv a základných slobôd v SR. Nebola by potrebná ani zmena ústavy, keďže postavenie obmudsmana by bolo naďalej rovnaké.
Na tomto variante sa predbežne zhodla aj väčšina prítomných na zasadnutí medzirezortnej pracovnej skupiny v apríli tohto roku. Zástupkyňa ministerstva spravodlivosti sa vyslovila za zrušenie SNSĽP a presun jeho kompetencií na ombudsmana a Centrum právnej pomoci.
Podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel má do konca septembra vypracovať finančnú a právnu analýzu oboch riešení.
Vyriešiť sa musia aj regionálne kancelárie
K ďalším možnostiam patrí transformácia strediska so zachovaním funkcie ochrany ľudských práv aj podpory a zabezpečenia rovnakého zaobchádzania. Do úvahy pripadá tiež jeho zmena na exekutívnu národnú inštitúciu pre oblasť ľudských práv, pričom kompetencie z oblasti rovnakého zaobchádzania by prešli na inú inštitúciu.
Pri plánovaní ďalšieho fungovania SNSĽP bude potrebné vyriešiť otázku existencie jej siedmich regionálnych kancelárií. Na ich zriadenie išli i prostriedky Únie, takže je nutné zabezpečiť udržateľnosť výsledkov projektu do roku 2012.
Stredisko vzniklo v roku 1994. O desať rokov na to sa rozšírili jeho úlohy v súlade so zákonom o rovnakom zaobchádzaní a o ochrane pred diskrimináciou.