Agentúrny text sme o 20:45 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Koalícia sa nevie dohodnúť na novele zákona o jazykoch menšín ani po trištvrte roku.
Most-Híd, KDH a Obyčajní ľudia sa sporia, koľko ľudí hlásiacich sa k menšine musí v obci žiť, aby sa v nej oficiálne používala maďarčina, rómčina či rusínčina.
Most presadzuje, aby bola menšina zvýhodnená pri 15 percentách, KDH žiada 18 percent. Parlament by o zákone mal začať rozhodovať už v utorok.
Predstavitelia Mostu v pondelok vyše štyri hodiny rokovali s Obyčajnými ľuďmi. Podľa ich lídra Igora Matoviča výšku limitu neuzavreli, vyrokovali však viac podstatných detailov. „Maďarským politikom dôverujem, že keď si raz podáme ruku a na niečom sme sa dohodli, to platí,“ hovoril o predbežnej dohode Matovič.
Rokovania s KDH, ktoré má k návrhu výhrady, bude viesť Most až v utorok. „Pán Matovič rokoval, so SaS sme sa dohodli. KDH som sa pýtal. Povedali mi – počkaj ešte,“ povedal šéf Mostu Béla Bugár.
Maďarčina len niekdeČo obsahuje zákon o jazyku
znižuje hranicu na používanie menšinového jazyka zo súčasných 20 percent,
určuje, kedy môžu a musia jazyk menšín používať samosprávy, obecná polícia, zdravotnícke či sociálne zariadenia,
určí podmienky pre menšinové vysielanie.
Podľa predbežnej dohody by menšiny nemohli v správnom konaní používať svoj jazyk na celom území Slovenska. Povinnosť komunikovať v menšinovom jazyku nebudú mať ani zdravotnícke a sociálne zariadenia.
Na to, aby miestne zastupiteľstvá rokovali v menšinovom jazyku, bude okrem poslancov treba aj súhlas starostu či primátora.
Stačiť nebude ani dohoda dvoch príslušníkov obecnej polície. S rokovaním v jazyku menšín má byť potrebný súhlas všetkých zainteresovaných prítomných. Televízne vysielanie v jazykoch minorít by malo mať aj naďalej povinne slovenské titulky.
- Prejde Matovič na druhý breh? Pýta Marián Leško
- Ďalším krokom by malo byť povinné varenie bryndzových halušiek, píše Peter Morvay.
Hranica stále chýbaDohoda však nie je na tom, či sa hranica na používanie jazyka minorít zníži zo súčasných 20 na 15 percent, ako to chce Most, alebo na 18 percent, ako žiada KDH.
„Už skôr sme upozorňovali, že zníženie na 15 percent je pre KDH problémom a nevidíme na to vážny dôvod,“ povedal šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Navrhovali vraj aj to, aby sa koalícia dohodla až po sčítaní obyvateľov.
„Ešte budeme rokovať s predstaviteľmi Mostu, aby sme mohli zákon prijať a aby sme netraumatizovali spoločnosť,“ tvrdila podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská.
Podľa informácií SME sú v klube KDH poslanci, ktorí nemajú problém podporiť zníženie hranice na 15 percent, ale aj poslanci, ktorí to nechcú podporiť v žiadnom prípade. „Kádéháci žiadne rokovania nechceli ani neavizovali. Takže neviem,“ povedal v pondelok šéf Mosta Béla Bugár. „Uvidíme, či vôbec navrhnú tých svojich 18 percent.“
Podľa informácií SME by za 18 percent mohla hlasovať časť Smeru. To by znamenalo, že Most stiahne celú novelu. „Viem, ako sa zachováme, ale s tým teraz nejdem von,“ povedal Bugár na otázku, čo urobia v takom prípade. SaS ani SDKÚ principiálny problém s podporou novely nemajú.

Beata
Balogová
