BRATISLAVA/BRUSEL. Prístupové rokovania EÚ a Chorvátska by sa mohli ukončiť ešte počas maďarského predsedníctva, teda do konca júna 2011, myslí si minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda. "Som presvedčený, že Chorvátsko je zrelé na ukončenie negociačných rozhovorov (...), je to horizont, na ktorý ja dovidím, ktorému rozumiem, o ktorého reálnosti ja osobne som presvedčený," povedal dnes v Bruseli po rokovaní Rady pre zahraničné veci.
Termín vstupu krajiny do únie však minister špecifikovať nechcel. "Nebolo by to rozumné, podľa môjho názoru to aj postráda istú politickú logiku a hlavne by to bolo trošku aj znepokojujúce pre niektorých, alebo provokatívne," vyhlásil s dodatkom, že všetko podstatné vyplynie z uzavretia prístupových rozhovorov. Kľúčový je v súčasnosti najmä pokrok v kapitolách o hospodárskej súťaži a spravodlivosti.
Šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že v rámci politiky južného susedstva, ktorá zahŕňa Líbyu, Sýriu, Jemen, Bahrajn, Egypt či Tunisko, sa aj Slovensko bude usilovať prispieť k pozitívnemu vývoju. "Cítime istú pridanú hodnotu v oblasti zdieľania našich skúseností z transformačného procesu, z prechodu od totalitnej spoločnosti k spoločnosti pluralitnej," spresnil, kde by mohlo byť Slovensko nápomocné. Podotkol, že si uvedomuje kultúrne, náboženské či civilizačné rozdiely medzi Slovenskom a týmito krajinami. Aj s touto predstavou pocestuje Dzurinda o tri týždne do hlavného mesta Egypta.
Z hľadiska stability a hľadania udržateľného riešenia na Blízkom Východe je podľa Dzurindu nežiaduce jednostranné vyhlásenie nezávislosti samostatnej Palestíny alebo uznávanie palestínskeho štátu. "Kľúčom sú priame rozhovory a istý zmysel pre kompromis a porozumenie z obidvoch strán," nazdáva sa.
Dzurinda tiež pripomenul, že slovenská diplomacia sa na rokovaní zasadzovala za "cielené" ekonomické sankcie voči Bielorusku, pretože s inými opatreniami si režim Alexandra Lukašenka dosiaľ dokázal poradiť. Otázku možného odňatia usporiadateľstva hokejového šampionátu v roku 2014, ako to chce Európsky parlament, označil s ohľadom na vzťah športu a politiky za "klzký ľad". "V politike sa niektoré veci hodia viac k exekutíve, niektoré sa hodia viac k parlamentu, nedomnievam sa, že je to téma, do ktorej by mala zasahovať slovenská diplomacia," vyhlásil.