BRATISLAVA. Koaličné KDH zatiaľ nemôže predložiť pozmeňovací návrh k vládnej novele zákona o používaní jazykov národnostných menšín, keďže mu chýbajú podpisy poslancov. Kresťanskí demokrati chcú dosiahnuť, aby sa súčasná 20-percentná hranica, umožňujúca používanie menšinového jazyka v obci aj v úradnom styku, neposúvala na 15, ale len na 18 percent.
Na predloženie pozmeňovacieho návrhu v rozprave je potrebných aspoň 15 podpisov poslancov, KDH ich má v klube 14. Pavol Abrhan (KDH) napriek tomu tvrdí, že ak s pozmeňovákom neuspeje, novelu ako celok podporí. Opačný názor má Martin Fronc (KDH), ktorý nechce žiadne znižovanie kvóra. Dvaja poslanci KDH podľa Abrhana ešte váhajú.
"Osemnásťpercentná hranica by zabezpečila, že počet obcí, v ktorých sa bude môcť komunikovať aj v jazyku menšiny, by sa nezmenil," vysvetlil Abrhan. Chýbajúce podpisy pod pozmeňovací návrh v radoch opozície ale hľadať nebude.
Práve rozprava k vládnej novele zákona o používaní jazykov národnostných menšín z dielne vicepremiéra pre menšiny Rudolfa Chmela (Most-Híd) dominuje dnešnému rokovaciemu dňu. Písomne sa do rozpravy prihlásilo desať poslancov, následne bude možnosť prihlásiť sa ústne.
Okrem KDH majú k novele výhrady aj Obyčajní ľudia (OĽ) pod vedením Igora Matoviča. Poslanec si už skôr stanovil sedem zmien, ktoré žiada do návrhu zapracovať, inak OĽ zákon nepodporia. Hľadanie tohto kompromisu bolo témou pondelňajšieho (23.5.) niekoľkohodinového stretnutia s predstaviteľmi Mosta-Híd. Výsledkom bolo, že dohoda sa rysuje. OĽ uspeli so šiestimi z celkovo siedmich zásadných pripomienok.