Pri prideľovaní dieťaťa do striedavej starostlivosti by súd nemal prihliadať na to, či s tým súhlasia obaja rodičia, ale predovšetkým na to, či majú o opatrovanie záujem a k dispozícii primerané podmienky.
BRATISLAVA. Podporiť ich prišiel minister práce Jozef Mihál aj poslankyne Jana Kiššová a Natália Blahová (všetci SaS).
„Z dvestotisíc detí, o ktorých pojednával v posledných desiatich rokoch súd, (...) 96 percent bolo pridelených do starostlivosti iba jedného z rodičov. Naozaj si myslíme, že 96 percent rodičov stratilo záujem o svoje dieťa po rozvode alebo po rozchode?“ pýtala sa na hapenningu Blahová.
Striedavá starostlivosť bola doteraz nevykonateľná
Kiššová vysvetlila, že hoci zákon o rodine pozná inštitút striedavej starostlivosti, táto možnosť nebola uvedená v občianskom súdnom poriadku a teda bola nevykonateľná. Zmenou sa má sudcom umožniť, aby striedavú starostlivosť využívali ako reálnu možnosť.
V zákone o rodine chcú poslankyne spoločne so straníckym kolegom Kamilom Krnáčom presadiť, aby sa striedavá starostlivosť považovala za plnohodnotnú formu starostlivosti o dieťa v súlade s jeho záujmami.
Pri prideľovaní dieťaťa do striedavej starostlivosti by súd nemal prihliadať na to, či s tým súhlasia obaja rodičia, ale predovšetkým na to, či majú o opatrovanie záujem a k dispozícii primerané podmienky.
„Ak obaja rodičia spĺňajú tieto podmienky, tak súd neberie do úvahy samotný súhlas rodičia. Dvaja rodičia, ktorí majú rovnaké podmienky, rovnaké schopnosti, sú na rovnakej úrovni v rámci toho zaujímať sa o svoje dieťa,“ povedala Blahová.
Podľa Kiššovej nájdu podporu aj u opozície
Pripomenula, že rozhodnutie je vždy na sudcovi, ale novela súdneho poriadku mu vytvorí priestor na primerané rozhodnutie. O striedavej starostlivosti by pritom mohol rozhodnúť aj predbežným opatrením.
Zmenu podľa Kiššovej podporujú nielen koaličné poslanecké kluby, ale aj niektorí poslanci opozície.
„Predpokladám a verím, že je to taká téma, ktorá nemá nepriateľov v parlamente,“ vyhlásila. Rokovať sa o zmenách bude na aktuálnej 18. schôdzi parlamentu, na rad zrejme prídu vo štvrtok 26. mája.