BRATISLAVA. Aj druhá správa riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Karola Mitríka (SDKÚ) o činnosti tejto inštitúcie za minulý rok získala v pléne Národnej rady SR podporu. Poslanci ju zobrali na vedomie 136 hlasmi.
Obsah správy je však neznámy, poslanci o nej rokovali bez účasti verejnosti a novinárov. Plénom dnes prešla aj informácia o plnení úloh Vojenského spravodajstva v roku 2010.
Mitrík predložil svoju prvú správu o činnosti tajnej služby na jeseň minulého roka. Vtedy ju poslanci zobrali na vedomie takmer jednohlasne, proti bol len Ľudovít Kaník (SDKÚ).
Jeho stranícky kolega Martin Fedor pre TASR povedal, že je na zváženie, či by časť správy o činnosti SIS nebolo vhodné v istej verzii zverejniť, aby verejnosť videla, na čo sú používané peniaze daňových poplatníkov.
Karola Mitríka, bývalého poslanca a primátora Spišskej Novej Vsi, vymenoval do funkcie prezident Ivan Gašparovič koncom augusta 2010. Na poste nahradil Jozefa Magalu (nominant Smeru). Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) sa pri výbere prvého muža spravodajskej služby opierala o niekoľko kritérií.
"Charakter, bezúhonnosť, politická skúsenosť, vernosť, oddanosť myšlienkam a hodnotám a rovná chrbtová kosť," vysvetlila minulé leto.
Tiež jej záležalo na tom, aby to bol človek, ktorý po skončení tejto funkcie nebude zneužívať získané informácie a ktorý nie je zosieťovaný rôznymi spôsobmi s minulosťou. Radičová vyjadrila presvedčenie, že spoluzakladateľ SDKÚ Mitrík tieto kritériá spĺňa.
Medializovaná bola jeho výpoveď v kauze bývalého košického starostu Eugena Čuňa, ktorý bol podozrivý z korupcie.
Mitrík podľa denníka Sme v minulosti pred súdom vypovedal, že v čase, keď mal Čuňo v Košiciach preberať úplatok, bol s ním v Spišskej Novej Vsi. Minister vnútra Daniel Lipšic v lete 2010 povedal, že z tejto výpovede "nebol nadšený".
Riaditeľa tajnej služby vymenúva a odvoláva prezident SR na návrh vlády. Táto kompetencia sa však počas fungovania SIS menila.
Po vzniku služby v roku 1993 ňou disponoval prezident, po novelizácii zákona v roku 1995 mala právomoc menovať a odvolávať riaditeľa SIS vláda. Podľa ďalšej novelizácie, ktorá platí od roku 1999, vymenúva a odvoláva šéfa SIS opäť prezident, a to na návrh vládneho kabinetu.