BRATISLAVA. Koalícia po sérii neoficiálnych rokovaní zrejme našla riešenie pre zákon o menšinových jazykoch.
V podvečer podľa informácií SME už aj väčšina poslancov KDH podporovala návrh Igora Matoviča z Obyčajných ľudí, ktorý v pondelok dohodol s Mostom-Híd.
Obce, ktoré získali právo používať menšinový jazyk po sčítaní v roku 1991, by si podľa návrhu udržali dvojjazyčné tabule nasledujúcich desať rokov. Zachoval by sa tak stav, keď získali takúto výhodu pri 20 percentách menšinových obyvateľov.
Návrh zákona teraz predpokladá 15-percentnú hranicu, ale až od roku 2021.
„Museli sme prijať kompromis. Je prijateľný pre všetkých a dúfam, že sa to odzrkadlí aj na hlasovaní,“ hovoril šéf Mosta Béla Bugár.
Pre Most je to kľúčový zákon tohto volebného obdobia, naráža však na koaličných partnerov.
Podpredseda KDH Pavol Abrhan chcel včera podať pozmeňovací návrh, podľa ktorého sa malo právo dvoch jazykov uplatňovať až od 18 percent. Nepodporila ho ani časť straníckych kolegov, a tak návrh nemohol podať.
„Stále sa rokuje. Zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté,“ hovoril popoludní. Podvečer ešte platilo, že väčšina jeho kolegov súhlasila s kompromisom medzi Mostom a Obyčajnými ľuďmi.
SDKÚ a SaS boli ochotné podporiť novelu so zmenami od Matoviča.
Návrh obsahuje aj zmeny, ktoré sa týkajú používania menšinových jazykov v úradoch. Tie nebudú musieť zabezpečiť tlmočníkov na celom Slovensku, ale ani v zdravotníckych či sociálnych zariadeniach.
„Tento návrh je príkladom kolaborácie vlády Ivety Radičovej s vládou Orbána. Trikrát podčiarknuté a s výkričníkom,“ hovoril v rozprave Marek Maďarič zo Smeru.

Beata
Balogová
