Bratislava 2. júla (TASR) - Španielsky kráľ Juan Carlos I. je plne presvedčený, že Slovensko spĺňa predpoklady potrebné na prijatie podmienok nevyhnutných pre členstvo v Severoatlantickej aliancii. Zároveň SR je podľa neho jednou z krajín, ktoré sú najlepšie pripravené pre vstup do Európskej únie.
"Reformy, ktoré uskutočňujete v armáde a stabilita Vašich demokratických štruktúr, sú najlepšou zárukou týchto oprávnených snáh," konštatoval ďalej v príhovore španielsky kráľ Juan Carlos I. na obede s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom. Podľa španielskeho veličenstva Slovensko za posledné roky uskutočnilo nebývalý pokrok, aby zabezpečilo právny štát, pluralitnú demokraciu, rešpektovanie ľudských práv a ústavných slobôd. V oblasti ochrany práv menšín a stratégie riešenia problematiky rómskej komunity je možné konštatovať zlepšenie právneho postavenia i materiálneho zabezpečenia týchto občanov. Juan Carlos I. prezentoval potrebu klásť dôraz na rozvoj vzájomných podnikateľských vzťahov, ako nutný predpoklad rastúcej bilaterálnej obchodnej výmeny.
Po rokovaní a slávnostnom obede s premiérom Dzurindom španielsky kráľovský pár navštívi Galériu moderného umenia Danubiana, kde sa zúčastní na vernisáži španielskeho sochára Martína Chirrina.