BRATISLAVA. Na Slovensku by čoskoro mali povinné osoby opäť zverejňovať informácie o úplne všetkých objednávkach a faktúrach - peňažné limity, ktoré umožnili výnimky zo zverejňovania by mali padnúť.
Počíta s tým novela infozákona z dielne rezortu spravodlivosti, ktorú posunuli do pripomienkového konania.
Podľa nej by sa už nemali zverejňovať celé naskenované dokumenty, ale len informácie z nich v prehľadnejšej štruktúrovanej podobe. Takéto administratívno-technické zjednodušenie by tak umožnilo ľahké zverejnenie aj tzv. malých objednávok napríklad na kancelárske potreby.
Povinné zverejňovanie všetkých objednávok a faktúr robilo od začiatku roka problémy, lebo tých na menšie tovary a služby bolo veľmi veľa. Vláda napokon 30. marca schválila limity pre povinne zverejňované nákupy tovarov a služieb.
Limity sa zrušia
Podľa upravených pravidiel teraz mestá, obce a vyššie územné celky, ako aj nimi zriadené rozpočtové a príspevkové organizácie, nemusia zverejňovať objednávky a faktúry na tovar a služby, ktorých súhrnná hodnota nepresahuje 1 000 eur bez dane z pridanej hodnoty.
Všetky ostatné povinné osoby nemusia zverejniť objednávky a faktúry, pokiaľ nepresiahnu hodnotu 3 000 eur bez DPH. Limity by po novom už neboli potrebné.
"Novela bola vypracovaná aj na základe výstupov expertnej skupiny zloženej zo zástupcov a zástupkýň štátnej správy, samosprávy ako aj mimovládnych organizácií. Ministerstvo je pripravené pokračovať v otvorenej diskusii o predloženom návrhu aj v rámci pripomienkového konania," uviedol hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.
V predloženom návrhu ministerstvo navrhuje napríklad spresnenie definície povinnej osoby, zavádza legálnu definíciu pojmu informácia.
Okrem toho návrh novely prináša aj opatrenie súvisiace so zverejňovaním zmlúv, ktorým je skrátenie lehoty na podanie návrhu na zverejnenie zmluvy v Obchodnom vestníku druhou zmluvnou stranou, ak zmluvu nezverejnila napríklad obec, ministerstvo či iná povinná osoba. Táto lehota sa má skrátiť zo siedmich na štyri dni.
Obce budú informovať najneskôr 15 dní pred rokovaním
Novela tiež spresňuje pre územnú samosprávu ustanovenia o povinne zverejňovaných informáciách. Obce a vyššie územné celky budú teda povinné zverejňovať: termíny zasadnutí zastupiteľstva, rady a komisií a návrh programu rokovania, zápisnice zo zasadnutí, texty návrhov všeobecne záväzných nariadení najneskôr 15 dní pred rokovaním zastupiteľstva, texty návrhov uznesení najneskôr do troch dní pred rokovaním zastupiteľstva, údaje o účasti poslancov a iných členov na zasadnutí zastupiteľstva, rady a komisií a informácie o hlasovaní poslancov a iných členov na zasadnutí zastupiteľstva, rady a komisií okrem prípadov tajného hlasovania a hlasovania na neverejnom zasadnutí.
Nanovo sa upravuje postup rozhodovania o odvolaniach na úrovni územnej samosprávy. Cieľom je predchádzať situáciám, keď o rozhodnutiach o nesprístupnení aj o odvolaniach voči nim rozhodovala tá istá osoba – starosta obce.
"Preto v prípadoch, keď nie je zriadený obecný úrad, v prvom stupni rozhoduje starosta a o opravnom prostriedku rozhoduje súd," vysvetlil Bubla.
Ďalšou oblasťou, ktorá sa upravuje, je dohoda o spôsobe sprístupnenia informácie. Doterajšia právna úprava umožňuje povinnej osobe a žiadateľovi dohodnúť sa na spôsobe sprístupnenia informácie, ak spôsob sprístupnenia požadovaný žiadateľom nie je možný.
Návrh však umožňuje povinnej osobe v prípade, že k dohode nedôjde, využiť ekonomicky najvýhodnejší spôsob sprístupnenia informácie.