Trnka nemusí jazdiť v zápchach. Do práce jazdí po hrádzi medzi cyklistami a korčuliarmi.
BRATISLAVA. Bývalý generálny prokurátor má výhody hodné prezidenta. Dobroslav Trnka môže do práce jazdiť po dunajskej hrádzi, kam má prístup len polícia, strážna služba či vodohospodári.
Ranná cesta z Hamuliakova do Bratislavy v zápchach je plná stresu a trvá aj vyše hodiny, hrádzou je to príjemná krátka jazda.
O povolenie pre Trnku vodohospodárov žiadal splnomocnenec vlády pre vodné dielo Gabčíkovo Gabriel Jenčík. „Pán Trnka má ako prokurátor právo vstupu, kam chce,“ vysvetľoval povolenie rozčúleným hlasom Jenčík.
Po otázkach SME sa o Trnkovo povolenie začal zaujímať aj minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd). „Kontaktoval splnomocnenca vlády a požiadal o vysvetlenie dôvodov, prečo využil autoritu svojej pozície. Splnomocnenec Jenčík nebol ochotný vysvetliť dôvod ani motív postupu,“ napísalo ministerstvo.
O splnomocnencovi a jeho kompetenciách chce minister debatovať na vláde.
Cesta po hrádzi
Aj pred pol siedmou ráno sú na dunajskej hrádzi cyklisti a korčuliari. Napriek zákazu vjazdu medzi nimi jazdia aj autá.
Niektoré aj stokilometrovou rýchlosťou, cyklisti a korčuliari pred nimi uskakujú. Okolo 6.20 vchádza pri Hamuliakove na hrádzu modrý Volkswagen. Mieri do Bratislavy. Sedí v ňom bývalý generálny prokurátor – momentálne jeho námestník – Dobroslav Trnka.
„Mám na to povolenie,“ hovorí Trnka o chvíľu pred Generálnou prokuratúrou. Na otázku, či ho ukáže, odvetí: „Nie ste osoby, ktoré by ma mali kontrolovať.“ Viac rozprávať nechce a vchádza do budovy.
Cesta medzi Trnkovým domom v Hamuliakove a hlavným mestom býva počas rannej aj poobedňajšej špičky úplne upchaná. Necelých šestnásť kilometrov trvá často aj vyše hodiny. Po hrádzi je to 60kilometrovou rýchlosťou pár minút.
Povolenie má od mája
Trnka na jazdu po hrádzi povolenie má. Pred dvoma týždňami mu ho vydal štátny Slovenský vodohopodársky podnik. Dostal ho v čase, keď už generálnym prokurátorom nebol.
Prokurátor skratku hrádzou využil viackrát. „Auto s rovnakou ŠPZ som videl v piatok o 6.40 asi päť kilometrov od Bratislavy a aj v utorok o 6.15 asi kilometer od Kalinkova,“ hovorí cyklista, ktorý SME na Trnkove presuny upozornil.
„Niektoré špeciálne úpravy oprávnení v rámci pracovného zaradenia oboch riadiacich prokurátorov sú v súlade s povinnosťami, ktoré vyplývajú z ich pracovného zaradenia,“ odpovedala na otázky o dôvodoch povolenia Generálna prokuratúra.
Pomohol splnomocnenec
Vodohospodársky podnik však nevydal povolenie na základe Trnkovej žiadosti. Požiadal ho o to splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros Gabriel Jenčík.
„Dôvodom bolo, že JUDr. Trnka zabezpečuje činnosti aj pre splnomocnenca vlády pána Jenčíka, dohľad nad nedokončenými investíciami na objektoch Vodného diela Gabčíkovo,“ vysvetľovali vodohospodári.
Jenčíka, ktorého vymenovala vláda Roberta Fica v roku 2007, otázky rozčúlili. „Pán Trnka má ako prokurátor právo vstupu, kam chce,“ povedal. Povolenie mu vraj dal už jeho predchodca Dominik Kocinger.
Bývalý prokurátor a štátny tajomník minsterstva vnútra Maroš Žilinka hovorí, že funkcia prokurátora sama osebe neoprávňuje nerešpektovať zákaz vjazdu vozidlom.
„Vzhľadom na pôsobnosť prokuratúry deklarovaný účel vydania súhlasu vyvoláva pochybnosti o jeho opodstatnenosti.“
Jenčík: Prokurátor má právo vstupu, kam chce
Hovorí splnomocnenec vlády pre výstavbu a prevádzku Gabčíkova GABRIEL JENČÍK.
Prečo ste požiadali o povolenie pre pána Trnku?
Nerozumiem, v čom je problém. Ako prokurátor má právo vstupu, kam chce. Aby to bolo legálne, požiadal o súhlas. Obrátil som sa na vodohospodársky podnik a ten vyhovel žiadosti. Nič za tým nehľadajte. Povolenia mal už od mojich predchodcov.
V zdôvodnení je, že zabezpečuje činnosti aj pre vás.
Áno.
Aj dohľad nad nedokončeným...
Zabezpečoval činnosti pre pána Kocingera (predchádzajúci splnomocnenec – pozn. red.) a ak bude potrebné, bude zabezpečovať aj pre mňa.
Po hrádzi jazdí Dobroslav Trnka do práce. Takto pre vás zabezpečuje nejaké činnosti?
Ale to ja neviem, nehlási mi, kedy chodí. Požiadal ako prokurátor, má na to nárok.
Ako prokurátor má nárok jazdiť po hrádzi?
Má nárok o to požiadať. Neriešim, kto chodí do roboty alebo čo tam chodí.
Z čoho vyplýva, že má nárok?
Z titulu postavenia. Tak ako máte právo sa na toto opýtať, tak má právo pán Trnka pohybovať sa po hrádzi s naším súhlasom.
Keď vás požiada dvesto prokurátorov, požiadate aj pre nich o povolenie na hrádzu?
To sú čo za otázky? Pán prokurátor Trnka, kde býva?
V Hamuliakove.
Je to pri hrádzi?
Je.
Tak prosím. A košický prokurátor čo má s vodným dielom Gabčíkovo?
Dobroslav Trnka má čo s vodným dielom? To, že býva v Hamuliakove?
Nie. Bol generálny prokurátor a stále je prokurátor.
Ako pre vás pracuje?
Neriešte to, že chodí po hrádzi. Či to využíva, alebo zneužíva, to nebudem kontrolovať. Pravdepodobne pán Trnka vie, čo robí.
Ako vykonáva dohľad?
Neviem. To je jeho problematika. Buďte taký láskavý. Končíme rozhovor.
Miroslav Kern
Fico: Toto je téma?
Jazdy nominanta Smeru na generálneho prokurátora po hrádzi korčuliar Robert Fico nekritizuje.
BRATISLAVA. „Pána Trnku som tam nikdy nestretol. Takže mňa sa na to naozaj nepýtajte,“ komentoval jazdu po hrádzi šéf Smeru Robert Fico. „Neviem, kto mu dal povolenie. Mňa skôr prekvapuje, čo je pre vás téma,“ reagoval na otázky o kandidátovi Smeru na generálneho prokurátora.
Podpredseda Smeru a exminister vnútra Robert Kaliňák sa za Trnku nepostavil. „Jedna vec je povolenie a druhá, že by sme mu asi mali dohovoriť, aby jazdil normálnejšie, ak sa neponáhľa.“ Fico aj Kaliňák o ňom pred novinármi familiárne hovorili ako o Dobrošovi.
Šéfa MostuHíd, ktorý tiež býva neďaleko hrádze, Trnkovo povolenie prekvapilo. „No, pekné,“ povedal.
Na hrádzu chodí korčuľovať aj poslanec SaS Juraj Droba. „Je to veľmi arogantné,“ povedal o niektorých šoféroch na hrádzi.
„Je to pekný obraz toho, že si pán Trnka predstavoval Generálnu prokuratúru ako štát v štáte,“ myslí si predseda OKS Peter Zajac, ktorého Trnka pri odchode z funkcie zaradil medzi politikov, ktorí sa v tomto štáte „pregrciavali“ a „trtošili“.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
