V útekovej väzbe je muž, ktorý štátnym orgánom posielal urážlivé listy. Polícia naňho minulý týždeň nasadila kukláčov.
BRATISLAVA. Za rozposielanie urážlivých emailov stíhajú 53-ročného Karola Neugebauera z Bratislavy.
Generálnej prokuratúre a Najvyššiemu súdu ešte v roku 2007 poslal listy, v ktorých urážal bratislavského okresného prokurátora a dvoch okresných sudcov. Trojicu obvinil aj z trestnej činnosti a nezákonného postupu.
Neugebauerova manželka Adela tvrdí, že v listoch a emailoch písal o „eštebáckych vagabundoch, grázloch sudcovských, komunistických bastardoch“ a použil aj vulgárnejšie slová.
Neugebauera pre listy obvinili z prečinu ohovárania a krivého obvinenia.
Minulý týždeň vo štvrtok do domu jeho manželky Adely v Budmericiach vtrhli kukláči a Neugebauera zatkli. Vzali aj počítač, cédečká a USB kľúče. „Ráno o pol šiestej vtrhli do domu. Rozbili sklo na dverách. Ani nečakali na otvorenie dverí,“ opisuje 80ročná Ema Neugebauerová, matka Karola, ktorá v dome tiež žije.
Polícia mala príkaz sudcu na domovú prehliadku aj zatknutie Neugebauera. Vlani v júni naňho vydali zatykač, pretože ignoroval predvolania a nepreberal listy.
Polemika o kukláčoch
Prokurátor Generálnej prokuratúry Jozef Čentéš nechcel prípad komentovať, lebo nepozná jeho detaily. Hovorí však, že kukláči sú nasadzovaní na nebezpečných kriminálnikov.
„V praxi som sa nestretol s tým, že by v prípade menej závažných trestných činov boli použití kukláči,“ povedal Čentéš.
„Ak sa niekto vyhýba trestným úkonom, použitie kukláčov je na mieste,“ vraví zasa bývalý vyšetrovateľ kriminálnej polície Peter Vačok.
Či bol postup polície správny, môže podľa bývalého šéfa policajných vyšetrovateľov Jaroslava Ivora preskúmať dozorujúci prokurátor alebo inšpekcia ministerstva vnútra.
Neugebauer je v útekovej väzbe. „Pre dôvodnú obavu, že by ušiel alebo sa vyhýbal úkonom trestného konania,“ povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Súd má v najbližších dňoch rozhodnúť o Neugebauerovej sťažnosti na vzatie do väzby.
Čítať o tom, že niekoho trestne stíhajú za posielanie čudných správ o justičných funkcionároch, je zvláštne, píše Lukáš Fila
Nezvyčajné stíhanie
Podľa Čentéša nie je na Slovensku stíhanie za ohováranie časté. Vlani bolo súdených vyše 34tisíc ľudí, z toho za ohováranie 22. Odsúdili štrnástich
Dokazovanie viny je náročné. „Polícia a prokuratúra musia podozrivému dokázať, že si bol naozaj vedomý, že šíri nepravdivé informácie,“ hovorí právnik spolupracujúci s Via Iuris Peter Wilfling.
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH priamo neodpovedal, či by mali byť ľudia stíhaní za vulgárnu poštu. „Názor ministra na slobodu slova je dlhé roky známy. Potrestanie za uvedené trestné činy je však vecou orgánov činných v trestnom konaní,“ odkázal po hovorcovi Gáborovi Grendelovi.
Prečo písal sťažnosti
Neugebauer začal s písaním vulgárnych sťažností po spore s príbuzným v roku 2002. Ten ho obvinil zo zničenia dverí na pivnici, Neugebauer bol jeden a pol mesiaca vo väzbe. Trestné stíhanie pre poškodzovanie cudzieho majetku zastavili s tým, že skutok nebol trestným činom.
Neugebauera už stíhali aj za urážlivú korešpondenciu. V roku 2004 tak šiel opäť do väzby – na dva a pol mesiaca. Vyšetrovanie zastavili.

Beata
Balogová
