BRATISLAVA. Vláda mala na kroky vlády maďarského premiéra Viktora Orbána zareagovať už dávno, nie až teraz po schválení novej maďarskej ústavy. Je o tom presvedčený poslanec za Smer Marek Maďarič.
Ako zdôraznil v úvode siedmeho rokovacieho dňa 18. schôdze NR SR počas rozpravy k dvom vyhláseniam k aktivitám Maďarska, diplomatický nátlak a výzvy mali prísť už po aplikácii maďarského zákona o dvojakom občianstve.
Koaličná vláda to podľa neho premeškala zo samoľúbosti, lebo nechcela podporiť opozičný návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze venujúcej sa krokom Maďarska a pre tichú dohodu s Maďarskom.
Okrem toho, že vyhlásenie NR SR k schválenej maďarskej ústave Maďarska prichádza neskoro, text nie je razantný, ale mierny a krotký. Podľa Maďariča chýbajú v ňom najmä dve veci - vyjadrenie odmietnutia s určitými prvkami maďarskej ústavy a žiadosť, aby vláda Ivety Radičovej v súvislosti s krokmi Maďarska konala.
Prekáža mu v ňom aj veta, že NR SR berie na vedomie maďarskú ústavu. Tú nepovažuje za vhodnú. Spokojný je iba s tým, že sa vo vyhlásení zdôrazňujú individuálne práva.
„Maďarsko nevníma mlčanie slovenskej vlády ako prejav empatie a ústretovosti, ale vyhodnocuje to ako našu slabosť a súhlas s jeho konaním,“ prezentoval svoj názor. Ako podotkol, kým Slovensko vníma Maďarsko ako dôležitého partnera, maďarská vláda Slovensko považuje za omyl.
Podľa Solymosa nemá význam reagovať na maďarskú ústavu
Národná rada SR rokuje o dvoch verziách vyhlásení, ktorými chcú do Budapešti odkázať svoje pripomienky. Jeden text pripravil Zahraničný výbor NR SR, druhý skupina siedmich poslancov za SNS. Obe odmietajú exteritoriálne účinky maďarskej legislatívy.
Text, ktorý pripravila SNS, je však vo svojich vyjadreniach ostrejší, navyše žiada od maďarského parlamentu zmenu ústavy.
Predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd László Solymos si kladie otázku, či má Slovensko vôbec reagovať na ústavu iného štátu.
"Je to ústava iného štátu, kde si občania zvolili reprezentáciu, ktorá takúto ústavu prijala. Môže sa nám nepáčiť, dokonca nás môže aj iritovať, ale je to ústava iného štátu, nie naša," upozornil.
Pripomenul, že Slovensko má doma dosť svojich vlastných problémov, ktoré musí riešiť.
"Ide o problémy, ktoré trápia našich voličov a nás. Bolo by chybou zahmlievať ich existenciu zbytočným špiritizovaním nad problémami iných," domnieva sa Solymos.
Slota: Maďarská politická špička sa nám vysmieva
Maďarská politická špička sa nám vysmieva a rehoce do ksichtu našim vládnym predstaviteľom. Keď si niekto myslí, že strčí hlavu do piesku, tým určite nevyrieši tento životne dôležitý problém.
Pred poslancami to vyhlásil líder SNS Ján Slota, ktorý vystúpil v rozprave k návrhom uznesení, ktorými má NR SR reagovať na novú maďarskú ústavu.
Návrh koaličného znenia spomínaného uznesenia SNS jednoznačne odmieta, lebo text "absolútne nevystihuje podstatu napätých vzťahov".
"Koaličné vyhlásenie je bezzubé a konštatujúce a je podľa všetkého napísané piatou kolónou Maďarska na Slovensku, stranou Híd. Návrh SNS vychádza z komplexného posúdenia," tvrdí.
Slota poslancom porozprával aj príhodu zo začiatku mája, keď sa v Šamoríne-Čilistove uskutočnilo podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím pod záštitou premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ).
"Ja som tam bol. Bol tam aj spoločenský večer s kultúrnym programom, ktorý bol na 90 percent v maďarčine, hoci 90 percent účastníkov boli Slováci. Keď niektorí namietali, že nerozumieme, Béla Bugár odvetil, že my rozumieme," povedal Slota. Podľa jeho slov na tomto príklade možno vidieť pravú tvár lídra Mosta-Híd.
Bugár v reakcii označil Slotove tvrdenia za absolútne klamstvo. "Všetko bolo po slovensky a aj primátor Dunajskej Stredy mal svoj prejav najskôr po slovensky a potom po maďarsky. Klamete," odkázal.