BRATISLAVA. Počas minulotýždňovej medzinárodnej akcie v obvode železničných dráh zistili policajti na Slovensku 386 priestupkov a jeden trestný čin.
Vypátrať sa podarilo aj deväť osôb, po ktorých bolo z rôznych dôvodov vyhlásené pátranie. Policajti uložili pokuty za viac ako 11 tisíc eur.
Akcia železničnej polície sa uskutočnila v spolupráci s dopravnou, hraničnou a cudzineckou políciou. Jej cieľom je prevencia a kontrola dodržiavania pravidiel v železničnej a cestnej doprave.
Viac ako 780 policajtov počas jedného dňa skontrolovalo v priestoroch 536 železničných staníc, 465 vlakov a na 140 železničných priecestiach 719 osôb. Najčastejším priestupkom boli drobné krádeže, nasledovalo porušenie verejného poriadku.
Ako agentúru SITA informoval hovorca Prezídia PZ Michal Slivka, najviac prehreškov zistili policajti u účastníkov cestnej premávky. Za 270 priestupkov im uložili pokuty vo výške 10 800 eur, zadržali päť vodičských oprávnení a tri technické preukazy.
Vodiči najčastejšie jazdili bez zapnutých svetiel, zabúdali na pásy, prechádzali cez železničné priecestie v zakázanom čase a nedodržiavali povolenú rýchlosť. Jeden z vodičov si vyslúžil obvinenie z marenia výkonu úradného rozhodnutia, keďže jazdil bez zadržaných dokladov.
Najčastejším priestupkom v železničnej doprave bolo zase otváranie dverí vo vlakoch počas jazdy, prechádzanie cez koľaje na miestach, kde je to zakázané, nasledovalo porušovanie zákazu fajčenia na nástupištiach a v čakárňach.
Vlakmi ročne cestuje takmer 45 miliónov cestujúcich, denne je to viac ako 123 tisíc. Polícia bude v podobných akciách pokračovať aj v budúcnosti.