BRATISLAVA. Prezident SR Ivan Gašparovič odcestoval na 17. summit prezidentov stredoeurópskych krajín do Poľska. Dvojdňové stretnutie sa koná v piatok a sobotu vo Varšave, 20 stredoeurópskych prezidentov na ňom bude diskutovať na spoločnú tému Cesty k demokracii: Spoločná skúsenosť z demokratickej transformácie. Tento rok sa na summite prvýkrát v histórii zúčastní aj prezident USA Barack Obama.
"Budeme hovoriť nielen o otázkach, ktoré sa týkajú stredoeurópskeho regiónu, ale o zahraničnej politike v kontexte súčasného vývoja vo svete,“ uviedol pred odletom do Varšavy Gašparovič. V piatok sa zúčastní na spoločnej večeri hláv štátov s americkým prezidentom Obamom.
Novinkou stretnutia je pozvanie troch pobaltských krajín a Kosova, ktorého nezávislosť Slovensko stále neuznalo. Gašparovič preto podmienil účasť na summite absenciou symbolov kosovskej štátnosti za rokovacím stolom. Radikálnejší postoj zvolil srbský prezident Boris Tadič, ktorý bude summit pre účasť kosovskej prezidentky Atifete Jahjagovej bojkotovať.
Pozvánky na summit pritom rozosielal poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, ktorého krajina nezávislosť bývalej juhosrbskej provincie neuznáva. Sikorski však vyhlásil, že nemal dôvod nepozvať na stretnutie aj prezidentku Kosova.
Gašparovič využije summit na bilaterálne rozhovory s prezidentom Macedónska Gjorge Ivanovom a s predsedom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Nebojšom Radmanovičom. Myšlienka organizovať pravidelné stretnutia hláv štátov krajín strednej Európy vznikla v roku 1993, keď sa stretli prezidenti Rakúska, Nemecka, Česka a Maďarska v Salzburgu na opernom festivale.
Prvý summit sa konal v roku 1994 v Litomyšli v Česku za účasti Česka, Slovenska, Poľska, Maďarska, Rakúska, Nemecka a Slovinska. Vtedajší český prezident Václav Havel sa zasadil o vytvorenie nového regionálneho fóra zvolaním 1. summitu prezidentov strednej Európy, na ktorom navrhol organizovať pravidelné summity prezidentov strednej Európy. Sedemnásty summit sa mal pôvodne uskutočniť v roku 2010. Pre tragickú smrť poľskej hlavy štátu ho však presunuli.