BRATISLAVA. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka je jediným prominentom, ktorý môže do práce jazdiť po rekreačnej ceste na hrádzi popri Dunaji.
Slovenský vodohospodársky podnik podľa zoznamu, ktorý poskytol SME, vydal na tento rok povolenia na jazdu po hrádzi pre 81 áut. Ide najmä o ľudí z rybárskeho zväzu, ktorí však väčšinou majú povolenia na hrádzu rieky Moravy.
Zvyšok tvoria zástupcovia štátnych organizácií či firiem, ktorých zameranie s vodným dielom súvisí, a osamotený Trnka, ktorému povolenie vyžiadal splnomocnec vlády pre Gabčíkovo Gabriel Jenčík. Sám podľa zoznamu povolenie nemá.
Nagy sa pýta, čo tam chce
„Ako prokurátor má právo vstupu, kam chce. Aby to bolo legálne, požiadal o súhlas,“ obhajoval Jenčík povolenie pre Trnku. Ministerstvo životného prostredia vysvetľovalo, že Jenčík využil svoju úradnú „autoritu“ a vodohospodári mu povolenie vydať museli.
„Neviem si predstaviť, čo má robiť prokurátor na hrádzi,“ povedal minister životného prostredia József Nagy z MostuHídu. Takéto výnimky robia podľa neho zo Slovenska „Papalášistan“.
Nagy vraj z Dunajskej Stredy jazdí v kolónach s inými vodičmi, nie po hrádzi. Hovorí, že teraz chcú prehodnotiť právomoci splnomocnenca pre Gabčíkovo. Nevylúčil ani, že sa tento post zruší.
Prokurátor sa nemôže správať ako hochštapler, píše Marián Leško.
Kocinger: Trnka ani pešo
„Povolenia mal už od mojich predchodcov,“ tvrdil Jenčík. Jeho predchodcom bol v rokoch 1990 až 2007 Dominik Kocinger. „Zabezpečoval činnosti pre pána Kocingera a ak bude potrebné, bude zabezpečovať aj pre mňa,“ vravel Jenčík.
„Nikdy som nevybavoval žiadnemu prokurátorovi vstup na hrádzu. Trnkovi by som za jeho takzvané služby nedovolil ani pešo chodiť okolo Gabčíkova,“ povedal včera Kocinger.
Jeho názor na Trnku súvisí s trestným oznámením, ktoré kedysi podal, lebo bol presvedčený o tunelovaní vodného diela. Generálna prokuratúra podľa neho vyšetrovanie zastavila.
Lipšic: Policajti hrádzu postrážia
Minister vnútra priznal, že policajtov na hrádzi často nevidno.
BRATISLAVA. Po hrádzi na ľavej strane Dunaja medzi Šamorínom a Bratislavou denne prejdú aj desiatky áut. Napriek zákazu vjazdu a minimálnemu počtu výnimiek. Polícia však tvrdí, že povolenia kontroluje a rozdáva pokuty.
Dunajskostredskí policajti vraj kontrolujú, ale „nie je možné, aby boli pri hrádzi stále,“ napísala trnavská krajská hovorkyňa Martina Kredatusová.
Bratislavská hovorkyňa Petra Hrášková pripúšťa, že si niektorí vodiči po hrádzi skracujú cestu. „Kontrola je zo strany polície zabezpečená v najvyššej možnej miere,“ napísala.
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH chodieval na hrádzu behať. „Kedysi som tam políciu videl, ale je pravda, že je tam asi málokedy,“ povedal.
Myslí si, že by sa polícia mala zamerať, aby na hrádzi neboli ohrozené životy a zdravie bežcov, cyklistov a korčuliarov. Tvrdil, že na hrádzi to v budúcnosti bude vyzerať „inak“. Vraj ešte toto leto.
(knm)

Beata
Balogová
