BRATISLAVA. Šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič, ktorý brojil proti maďarizácii, slovenským Maďarom v konečnom dôsledku pomohol.
Zmena kvóra na používanie jazykov menšín, ktorú u koaličných partnerov presadil, zrejme poškodí Rusínov a Rómov. Maďarom môže dokonca pomôcť.
V Hurbanovej Vsi bude aj naďalej povolená maďarčina v úradnom styku, hoci v posledných rokoch tam podiel menšiny prudko klesol. V roku 1991 žilo v obci 35 percent Maďarov, o desať rokov už len 15 percent.
„Ľudia z celého Slovenska migrujú za prácou do Bratislavy, Hurbanova Ves nie je ďaleko, tak sa usadili tu,“ vysvetľuje zmeny v zložení obyvateľstva starosta Ľubomír Petrák zo Smeru.
Predpokladá, že v prebiehajúcom sčítaní bude počet Maďarov ešte nižší. „Za desať rokov sa prisťahovalo viacero rodín, len jedna je maďarská.“
O status neprídu do 2031
Dvojjazyčné obce
v roku 1991 bolo 512 obcí, kde žilo 20 percent Maďarov,
v roku 2001 bolo 513 obcí, kde žilo 15 percent Maďarov,
pri 15percentnej hranici by okrem rusínskych a rómskych obcí pribudli aj dve chorvátske a jedna nemecká.
Obce, ktoré môžu v úradnom styku používať maďarčinu, vďaka Matovičovi o status neprídu až do roku 2031. Klesajúci podiel menšiny musia potvrdiť tri po sebe nasledujúce sčítania ľudu.
V roku 1991 viac než 20 percent Maďarov žilo v 512 obciach. O desať rokov neskôr percento kleslo. V takmer rovnakom počte obcí žilo už iba viac ako 15 percent Maďarov, ale počet dvojjazyčných obcí vláda neznížila.
Most-Híd a SMK sa obávajú, že tento rok sa prihlási ešte menej Maďarov. „Status quo, ktoré presadil Matovič, pomôže, ak by sčítanie nebolo pre Maďarov priaznivé,“ myslí si predseda SMK József Berényi.
Líder Mostu Béla Bugár hovorí, že pôvodne chceli, aby nikto právo na používanie jazyka nemohol stratiť. Nebolo to prijateľné, tak schválili Matovičov kompromis.
Načo je taký zákon?
Rusínskych obcí je 68, rómskych 58. Vicepremiér Rudolf Chmel z Mosta počítal, že pri 15-percentnom kvóre ich bude 113 a 86. Dvojjazyčné tabule však pre Matoviča získajú najskôr v roku 2021.
„Načo schvaľovať zákon, ktorý nadobudne platnosť až po ďalšom sčítaní? Je to len hra niektorých politikov,“ myslí si starostka Uble (okres Snina) Nina Sirková, kde žije vyše 19 percent Rusínov.
Matovič hovorí, že je dobré, ak nepribudnú ďalšie menšinové obce.

Beata
Balogová
