Karpaty sú najrozsiahlejšie, najdlhšie a rozdrobené horské pásmo v Európe, ktoré zasahuje sedem štátov.
BRATISLAVA. Slovensko prebralo predsedníctvo Karpatského dohovoru, ktorému bude predsedať do roku 2014.
„ Karpaty by mali byť bezbariérové nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá a biotopy,“ uviedol dnes na tlačovej besede po skončení konferencie zmluvných strán dohovoru o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát slovenský minister životného prostredia József Nagy. Podľa neho v spolupráci zainteresovaných krajín treba pokračovať, a to najmä v oblasti lesov a turizmu.
Rámcový dohovor bol podpísaný siedmimi krajinami, ktorými sú Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko a Ukrajina v roku 2003. Spoločnou víziou členských štátov je úsilie o komplexnú stratégiu a spoluprácu pre zabezpečenie ochrany a trvalo udržateľného rozvoja Karpát. Karpaty sú najrozsiahlejšie, najdlhšie a rozdrobené horské pásmo v Európe, ktoré zasahuje sedem štátov. Región je centrom značnej biologickej diverzity a jedinečného zachovaného kultúrneho dedičstva.
Členské štáty dohovoru podpísali na konferencii Protokol o trvalo udržateľnom lesnom manažmente. Viac ako polovica Karpát je pokrytá lesmi. Nachádza sa tu najviac zachovaných panenských lesov v Európe. Tieto lesy sú v súčasnosti zasahované rôznymi faktormi ako sú znečistenie, polomy, záplavy, suchá, nevhodný spôsob manažmentu či nezákonná ťažba dreva, alebo turizmus. Krajiny očakávajú, že protokol umožní prijať opatrenia, ktoré pomôžu zvýšiť povedomie o rôznych funkciách lesa. Členské štáty dohovoru sa tiež zhodli na prijatí Protokolu o trvalo udržateľnom
Minister dopravy Ján Figeľ upozornil, že Slovensko je v strede regiónu, čo považuje za výzvu. Dohovor podľa neho dovolí zúčastneným krajinám spolupracovať na rozvoji turizmu.