BRATISLAVA. Strana maďarskej koalície (SMK) sleduje s určitými obavami priebeh sčítania na území Slovenska. Podľa nej ho vláda pred 10 aj 20 rokmi lepšie pripravila. Ako po skončení dnešného rokovania Republikovej rady poznamenal predseda SMK József Berényi, vzniknuté nedorozumenia demotivujú ľudí, aby sa ho zúčastnili.
"Vyzerá to tak, že ak takto bude prebiehať aj naďalej, tak niektoré údaje môžu byť spochybniteľné," poznamenal s tým, že jeho strana musí napríklad neustále presviedčať ľudí o tom, aby sa nebáli prihlásiť k maďarskej národnosti.
"Boja sa toho, aby boli identifikovaní. Práve preto je anonymita sčítania veľmi dôležitá a tá je teraz spochybnená," konštatoval Berényi. SMK si preto netrúfa predpovedať, do akej miery bude výsledok celého procesu relevantný a pravdivý. Strana preto vyzvala vládu, aby urobila ďalšie opatrenia, ktorými ubezpečí občanov o anonymite sčítania.
Strane maďarskej koalície sa nepáči ani schválená verzia zákona o používaní jazykov národnostných menšín. Považuje ju za premárnenú šancu, keďže v jeho súčasnej podobe nereflektuje odporúčania Rady Európy, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), Benátskej komisie a ďalších medzinárodných organizácií.
Za významný politický znak považuje SMK to, že na konci rokovania kompromisný návrh predložil nezávislý poslanec Igor Matovič a nie podpredseda vlády Rudolf Chmel (Most-Híd) alebo jeho stranícky kolega.
"Igor Matovič aj v tomto prípade diktoval podmienky pre celú vládnu koalíciu a zdá sa, že aj zástupcovia maďarskej menšiny v koalícii to musia akceptovať," podčiarkol Berényi. Jeho návrh pritom označil za diktát a nie kompromis, keďže mu prešlo šesť zo siedmich pripomienok.
Republiková rada tiež odmieta vládou schválenú podobu odvodovej a daňovej reformy, ako aj zámer a plán vyplácania sociálnych dávok vo vzťahu k tvorbe zamestnanosti.