SME

Jurzyca kupuje digitálne učivo bez súťaže

Zákazku má dostať firma, ktorú vybral ešte minister za SNS. Odvoláva sa ne neho aj minister z SDKÚ.

(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Miliónový nákup bez tendra obhajuje minister školstva bezplatným pilotným projektom. Aj za ten štát zaplatil tisíce eur.

BRATISLAVA. Minister školstva za SDKÚ Eugen Jurzyca chystá obchod za milióny eur bez súťaže. Pre všetky školy nakúpi systém na digitalizáciu učiva od spoločností Siemens a Agemsoft, cenu odhaduje na šesť až dvanásť miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jurzyca ohlásil zámer takto nakupovať vopred. Vysvetľuje, že firmy si vyberá priamo, lebo elektronické učivo chce v školách mať už od 1. septembra. Zdôvodnil to aj pilotným projektom.

SkryťVypnúť reklamu

„Agemsoft ponúkol začiatkom roku 2011 možnosť bezplatne otestovať svoj produkt Planéta vedomostí na vzorke 320 škôl,“ píše ministerstvo školstva. Po otestovaní sa Jurzyca rozhodol dať firme zmluvu na ďalšie tri roky.

Viac ako tritisíc základných a stredných škôl za to dostane digitálne učivo z piatich predmetov – fyziky, chémie, matematiky, biológie a prírodovedy. Cez interaktívnu tabuľu a počítače sa môžu žiaci tvorivejšie a pútavejšie vzdelávať.

Peter Kunder z Aliancie Fair­play hodnotí postup ministerstva ako na hrane zákona, ak ho priamo neporušuje. „Zákon o verejnom obstarávaní nepozná nič také, ako dohodnúť sa podľa pilotných projektov. Ponúka jednu metódu, a to súťaž návrhov.“

Zadarmo to nebolo Interaktívna tabuľa Planétu vedomostí vytvorila spoločnosť, ktorá patrí pod fínsku firmu SANOMA, SANOMA patrí k najväčším vydavateľom, učebný obsah je prístupný učiteľom cez interaktívnu tabuľu, hlasovacie zariadenia a počítače v triedach, učitelia majú k dispozícii aj testy, môžu obsah spoluvytvárať, napríklad na chémii žiaci robia pokusy mimo laboratória. Systém simuluje, ako sa látky správajú.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pilotnom projekte sa Jurzyca odvoláva na tender predchodcu Jána Mikolaja z SNS. V roku ho 2009 vyhral Siemens s podporou Agemsoftu, Planétu vedomostí mali poskytnúť 127 školám.

Ministerstvo zapojenie tristo škôl od roku 2011 zdôvodňuje aj tým, že to bolo zadarmo. V skutočnosti Agemsoftu tento rok platilo tisíce eur.

Projekt zastrešuje Ústav informácií a prognóz v školstve a ten pre Agemsoft vystavil dve objednávky, obe po 33 600 eur. To je strop limitu, ktorý sa nemusel hlásiť Úradu pre verejné obstarávanie. Jedna objednávka bola na „telefonickú podporu“ a druhá na zabezpečenie školení učiteľov. ÚIPŠ ich musel podľa zákona zverejniť na webe.

Riaditeľ ÚIPŠ Roman Baranovič hovorí, že objednával v súlade s internou smernicou pre verejné obstarávanie. „V tomto prípade nešlo o niečo, na čo by sa dala reálne robiť súťaž, na trhu okrem Agemsoftu nebol nikto iný schopný poskytnúť školenie pre učiteľov.“

SkryťVypnúť reklamu

Konkurencia jestvuje O presnej cene dodávky digitálneho učiva chce Jurzyca s Agemsoftom ešte rokovať. Najviac to podľa neho bude dvanásť miliónov, najmenej šesť. „Cena bude jednou z kľúčových otázok,“ konštatoval Ján Trubač z Agemsoftu. Zdôraznil, že ministerstvo má záujem o licenciu nielen pre školy, ale aj pre verejnosť.

„To by znamenalo, že každý občan by mohol mať prístup na digitálny obsah.“ Trubač pripomína, že aj pri hornej hranici zverejnenej sumy bude oproti papierovým učebniciam cena výrazne nižšia. Aj tie však v školách zostanú.

Ako Planéta vedomostí funguje? Jurzyca zatiaľ analýzu nemá. Očakáva ju od učiteľov na konferencii 14. júna. Až potom sa chystá s Agemsoftom podpísať zmluvu. Nevylúčil, že by rokoval aj s inou firmou, keby sa mu sama prihlásila.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský program elektronickej podpory vzdelávania vyvíja spoločnosť aSc. „V 990 školách je už aktívna Internetová žiacka knižka, na ktorú učitelia môžu žiakom umiestňovať vzdelávací obsah,“ hovorí šéf firmy Ján Gottweis. O zákazku sa však už hlásiť nebude.

Mikolajov tender zrušili Tender na digitálne učivo za ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) vyhralo konzorcium firiem na čele s Ditecom.

Mikolaj tvrdí, že v ňom bol aj Agemsoft. Obchod za 35 miliónov eur tesne pred voľbami neuzavrel. ÚVO ho pre pochybenia zrušil.

Tender, do ktorého sa prihlásili štyria uchádzači, ÚVO neuznal. V predmete zákazky boli špecifikácie, ktoré poukazovali na produkty konkrétnych výrobcov.

Mikolaj chcel digitalizáciu financovať cez eurofondy. Jurzyca cez štátny rozpočet. Exminister tvrdí, že rozdiel v cene je spôsobený tým, že digitalizoval sedemnásť predmetov, Jurzyca len päť.

SkryťVypnúť reklamu

„Navyše išlo o vytvorenie originálu, kým toto bude preklad zahraničného, ktorý je známy v Poľsku.“ Mikolaj nákup Planéty vedomosti teraz kritizuje. „Nechápem, ako môže zákazku v takom objeme zadávať bez súťaže.“

Učitelia sú za Planétu aj proti nej

Interaktivitu treba vedieť využiť, dôležitý aj dobrý preklad z poľštiny.

BRATISLAVA. Digitálne učivo známe ako Planéta vedomostí nakúpi ministerstvo aj do škôl, ktoré ju nechcú. „Je to proti tomu, čo som očakával od tejto vlády: že dá väčšiu slobodu školám, aby si vybrali, aké učebné pomôcky budú používať,“ hovorí Ján Žabka z 1. súkromného gymnázia v Bratislave.

Planétu vedomostí v Poľsku podľa neho používa málokto. „Deti sa pozerajú na videá s pokusmi namiesto toho, aby ich robili vo fyzikálnom laboratóriu, čo nie je v poriadku.“

SkryťVypnúť reklamu

Obsah je podľa neho navyše zle preložený. Očakáva, že len zlomok učiteľov, ktorí Planétu dostali na otestovanie, tento výrobok napokon pochváli. Tí, ktorým sa od začiatku nepozdával, sa totiž do projektu neprihlásili.

Na Gymnáziu L. Sáru testujú Planétu vedomostí už dlho. Riaditeľ Pavel Sadloň za jej najväčší prínos považuje, že učitelia do nej môžu prispievať vlastnými textami. „Na základe pôvodnej databázy sami robia softvér.“

Ak ju dostanú všetky školy, bude to podľa neho prínos, umožní to lepšiu názornosť pri vyučovaní. Cez interaktívne vzdelávanie deti samy dospejú k poznatkom. „To je cesta k poznaniu.“

Zuzana Petková

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu