Koaliční partneri podporia zákon iba po zapracovaní viacerých zmien.
BRATISLAVA. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská z SDKÚ by nemala mať dosah na výber nových prokurátorov. Koaliční partneri žiadajú, aby vo výberovej komisii, ktorá bude nových ľudí vyberať, nesedeli nominanti ministerky.
V novele zákona o prokuratúre žiadajú aj ďalšie zmeny. Národná rada bude o návrhu ministerky rozhodovať už tento týždeň.
Novela výrazne mení prácu prokuratúry, ktorá je od februára bez šéfa a jeho voľba v parlamente takmer rozložila koalíciu.
Žitňanskej návrh odmietajú Ladislav Tichý, poverený vedením Generálnej prokuratúry, aj opozícia. Kritizovali najmä posilnenie právomocí ministra spravodlivosti voči prokuratúre.
Viac pre parlament a radu Ďalšie zmeny prokuratúry by nemuseli po ukončení trestného stíhania zverejňovať všetky uznesenia, ktoré vydali, ako navrhuje Žitňanská, parlament by mohol prezidentovi navrhnúť odvolať generálneho prokurátora, ak by sa disciplinárne previnil.
Žitňanská žiadala, aby výberová komisia mala piatich členov. Dvoch by vymenovala ministerka, po jednom parlament, generálny prokurátor a prokurátorská rada.
KDH, SaS a Most-Híd chcú šesťčlennú komisiu, pričom ústavnoprávny parlamentný výbor a rada prokurátorov by žrebovali po troch členoch zo šestnástich kandidátov, ktorých by zvolili. „Obmedzil by sa tak vplyv ministra,“ povedal poslanec SaS Kamil Krnáč.
Reakciu Žitňanskej sa včera nepodarilo získať. Keď ústavnoprávny výbor zmenu začiatkom mája podporil, ministerka neprotestovala.
Smer považuje zmenu za účelovú. „Keď sa vyžrebuje komisia z koaličných zástupcov, pol roka sa budú vyberať prokurátori ako na bežiacom páse. Ak žreb padne na opozičných, pol roka sa vyberať nebudú,“ tvrdí poslanec Róbert Madej.
Členovia komisie sa majú meniť každý polrok. Databáza kandidátov, z ktorých by sa žrebovali, sa má tvoriť každé tri roky. Majú v nej byť odborníci z vysokých škôl, neziskového sektora či uznávaní právnici. Na rozhodnutie komisie budú potrebné štyri hlasy, navrhla Žitňanská.
Most: Pokyny zostanú Most-Híd kritizuje, že zákon ruší vydávanie negatívnych pokynov. Nadriadený prokurátor nebude môcť podriadenému prikázať, aby zastavil trestné stíhanie, zrušil obvinenie či nepodal obžalobu. Gábor Gál z Mosta si myslí, že zákaz nevyrieši doterajšiu prax, keď sa pokyny vydávajú ústne. „Negatívne pokyny nešli oficiálnou cestou.“
Krnáč hovorí, že zákaz pomôže. „Ak podriadení dostanú pokyn, s ktorým nebudú súhlasiť, budú sa môcť brániť, že je to v rozpore so zákonom.“
Klub KDH podľa Pavla Abrhana o podpore zákona rozhodne zajtra.

Beata
Balogová
