BRATISLAVA.
Aj napriek tomu, že po krízovom roku 2009 sa o rok na to zvýšil vývoz aj dovoz, určité rezervy vidí v ich celkovom podiele na zahraničnom obchode SR, ktorý ostáva na relatívne nízkej úrovni. Zároveň verí, že takýto priaznivý trend v obchodnej spolupráci bude pokračovať aj v tomto roku. Jej slovinský partner Borut Pahor vyzdvihol stále vyššiu využiteľnosť prístavu Koper slovenskou stranou, ktorý plánujú rozšíriť.
Obaja sa vyjadrili tiež k jadrovej energetike vo svojich krajinách. Zvyšovanie bezpečnosti elektrární považujú za veľmi dôležitý faktor, avšak nevedia si predstaviť, že na Slovensku, rovnako ako v Slovinsku by sa prestalo s vyrábaním energie z jadra. Pre SR by to znamenalo nahradiť polovicu chýbajúcej energie, v Slovinsku jednu tretinu.
Počas rozhovorov sa nevyhli ani téme ďalšej splátky z pôžičky pre zadlžené Grécko, ktoré sa dostalo na pokraj bankrotu a zápasí s obrovskými dlhmi. Pahor požaduje od Európskej centrálnej banky (ECB) a Európskej únie garancie, že Grécko je schopné vrátiť požičané peniaze, inak Ľubľana už nebude ochotná poskytnúť ďalšiu splátku. Minulý rok ako prvý člen eurozóny požiadalo úniu a MMF o záchranný úver vo výške 110 miliárd eur. Radičová zase vidí pokračujúci úpadok Grécka v tom, že krajina nepristúpila ku skutočným konsolidačným opatreniam.
Slovenská šéfka exekutívy sa v slovinskej metropole stretla aj s prezidentom Danilom Türkom a predsedom Štátneho zhromaždenia Pavlom Gantarom. Na slovensko-slovinskom ekonomickom fóre vystúpila s príhovorom a rovnako prednášala na Ekonomickej fakulte Ľubľanskej univerzity.
Na jednodňovej ceste, z ktorej sa vrátila dnes v podvečerných hodinách, ju sprevádzal minister hospodárstva Juraj Miškov a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Milan Ježovica. Spolu s nimi cestovali aj podnikatelia, ktorí na ekonomickom fóre diskutovali o možnostiach rozvoja ekonomickej spolupráce.