BRATISLAVA. Včera im zoskratovala trafostanica, nedávno vypadla internetová stránka, dôležitý radar na Javorníku má životnosť za sebou. Slovenský hydrometeorologický ústav vlani vydal 2528 výstrah pred povodňami, teraz hrozí, že pre málo peňazí ich bude menej. Včera meteorológovia vyčíslili svoju minuloročnú stratu – takmer 1,3 milióna.
„SHMÚ to neprestane robiť za žiadnych okolností, ide len o to, ako,“ povedal poverený riaditeľ ústavu Pavol Nejedlík. Tvrdí, že bez peňazí sa môžu vrátiť aj k manuálnym meraniam či telefonickému zisťovaniu. „Nebude to potom také kvalitné a nebude to také presné,“ dodáva Nejedlík.
„Konkurenti nie sú schopní nás nahradiť pri predpovediach a výstrahách živelných katastrof, tie jednoducho nemajú,“ povedal Nejedlík.
SHMÚ žiada od štátu viac peňazí už niekoľko týždňov. Po výpadku internetovej stránky chvíľu pridávali na web len základné údaje. Po zásahu ministra životného prostredia web opäť rozšírili.
Minister Jószef Nagy (Most-Híd) poslal do SHMÚ finančných audítorov. Predchádzajúce vedenia kritizoval za to, že do ústavu neinvestovali v čase, keď mali peniaze. „Urobíme výberové konanie a verím, že nájdeme manažéra, ktorý bude vedieť riadiť úrad aj v rámci finančných možností, aké máme,“ povedal Nagy na začiatku mája. Včera na otázky ministerstvo neodpovedalo.
Päťsto ľudí v meteoústave má za jeden a pol roka už šiestykrát nového šéfa. Za minulej vlády o tomto poste rozhodoval aj preukaz na riadenie motorového člnu. Jediný ho vtedy mal známy šéfa SNS Jána Slotu, ústav riadil dva a pol roka.
„Na výplaty je, aj keď peňazí nie je úplný dostatok, neviem povedať dokedy,“ povedal Nejedlík. Celkovo minulý rok minuli 21 miliónov eur. Na prevádzku od štátu dostali sedem a pol milióna eur, tento rok o tristotisíc menej.
Potrebujú nás elektrárne aj letectvo
Riaditeľ Centra predpovedí a výstrah SHMÚ MARTIN BENKO varuje pred výpadkom.
Aká je nálada v SHMÚ?
„Roky máme podhodnotené zdroje, veľa ľudí pracuje preto, že ich to baví, sú to nadšenci. Ľudí môžete presvedčiť, že to robia pre dobrú vec, no techniku nepresvedčíte. Jej nemôžete povedať vydrž, bude lepšie.“
Čo by bolo bez vašich výstrah?
„Bežne ľudí zaujíma, koľko bude stupňov alebo či bude pršať, na to asi stačí pozrieť si večer televíziu či internet. Otázna je presnosť. Výstrahy na búrky alebo povodne by neboli.“
Čo všetko to môže ohroziť?
„Údaje idú aj ozbrojeným silám. Keby všetky merania a predpovede vypadli, lety nad územím Slovenska by mohli byť obmedzené. Narušená by mohla byť aj bezpečnosť jadrových elektrární. Pri zemetrasení v Japonsku sme videli, aké je dôležité poznať meteorologickú situáciu.“
(lut)

Beata
Balogová
