BRATISLAVA. Tripartita súhlasí s návrhom zákona o identifikácii environmentálnej záťaže a určení zodpovednej osoby za environmentálnu záťaž.
"Teší ma, že aj priemysel prijal svoj podiel na odstránení tohto dedičstva. V okolitých štátoch to bolo financované z príjmov z privatizácie, napríklad v Českej republike cez Fond národného majetku. Na Slovensku len niekoľko svedomitých podnikov likviduje envirozáťaže na vlastné náklady. Je to šanca. Nechceme Ajku na Slovensku," reagoval minister životného prostredia József Nagy.
Nový zákon určí zodpovednosť, a to aj vzhľadom na zmeny vlastníctva podnikov či pozemkov. V prípade, že zodpovedná osoba nebude identifikovaná, štát preberie zodpovednosť. Zákon ďalej odstraňuje možnosť špekulatívnych prevodov aj retrospektívne a dáva právomoc riešiť záťaže aj bez súhlasu nezodpovedného majiteľa pozemku.
"Veľká fabrika, baňa či elektrárne nemôžu mať lepšie PR, ako keď zneškodnia haldu, ktorá straší okolie desaťročia. Prijatie zákona o záťažiach bude preto veľkým krokom k takej spoločnej zodpovednosti firiem a štátu, ktorú vidíme na západe. Verím, že Slováci sú zrelí oceniť túto námahu firiem v prospech nás všetkých. Štát im bude pomáhať aj prostredníctvom EÚ fondov," dodal Nagy.
Maďarskú obec Ajka zasiahol 4. októbra minulého roka jedovatý kal z pretrhnutej sedimentačnej nádrže. Ekologická katastrofa si vyžiadala desať obetí a vyše 120 ľudí utrpelo zranenia. Katastrofa zničila približne 400 domov a spôsobila obrovské škody.