Bratislava 3. júla (TASR) - Veľvyslanec USA v SR Ronald Weiser nevystúpi na pôde parlamentu k problematike zákona o audiovízii. Procedurálny návrh poslanca KDH Františka Mikloška, aby diplomat dnes, prípadne vo štvrtok mohol v parlamente predniesť námietky voči tejto legislatívnej norme, nenašiel medzi zákonodarcami dostatočnú podporu. Tú, zdá sa, nemá ani samotný návrh vládneho zákona o Slovenskom audiovizuálnom fonde. Poslanci ho neposunuli do tretieho čítania, a tak sa k nemu môžu podľa rokovacieho poriadku vrátiť až o 24 hodín.
Novela poslanca Petra Finďa o zdravotnom poistení, ktorá už pri utorkovom rokovaní spôsobila zdržanie pri hlasovaní, sa síce dostala do tretieho čítania, ale k jej definitívnemu schváleniu poslanci nepristúpili. Dôvodom bolo množstvo pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, ktoré treba zladiť pred záverečným hlasovaním.
Podporu získal napríklad aj návrh poslanca Jozefa Tuchyňu, ktorý navrhol, aby príslušné zdravotné poisťovne nenahlasovali do fondu prerozdelenia poistného na zdravotné poistenie celú sumu vybraného poistného, ale len 85 percent tejto sumy. Podľa poslanca Milana Ftáčnika týmto spôsobom došlo k rozporu s celkovou filozofiou Finďovej novely.
Na tejto poslednej pracovnej schôdzi NR SR by mala odznieť aj informácia o spôsobe privatizácie Slovenských elektrární. Parlament vyslovil súhlas s procedurálnym návrhom zaradiť tento bod na rokovanie. Predniesol ho poslanec SDĽ Anton Hoffmann. Jeho ďalší návrh - zaradiť na túto schôdzu aj antidiskriminačný zákon, už podporu nenašiel. Poslanci na protest vytiahli hlasovacie karty a tak snemovňa nebola uznášaniaschopná. Zostalo jej odhlasovať ešte deväť poslaneckých návrhov zákonov, o ktorých rokovala celé dnešné dopoludnie.
Do druhého čítania stihli ešte posunúť vládne návrhy zákonov o štátnom podniku a o dobrovoľných dražbách, o ktorých poslanci rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.
*ad som