BRATISLAVA. Situácia z Česka, kde sa ľudia počas vrcholiaceho sčítania snažili do call centra dovolať aj pätnásť minút a mnohí sa nedovolali vôbec, sa u nás neopakuje.
Priaznivé porovnanie sa nedá pričítať šikovnosti operátorov. V Česku volalo v jeden deň na infolinku až 60-tisíc ľudí, u nás štyridsiati operátori vybavili za osemnásť dní iba 5191 telefonátov.
Štatistický úrad tvrdí, že krajiny nemožno porovnávať. „Počet volajúcich považujeme za primeraný, vzhľadom na vývoj sčítania u nás,“ vraví hovorkyňa úradu Eva Kelemenová.
Antonín Pospíšil zo spoločnosti Lion Teleservices, ktorá sa o prevádzkovanie call centra pre sčítanie tiež uchádzala, tvrdí, že nízky záujem o infolinku spôsobuje skôr to, že je utajená.
Štatistický úrad zmluvu o zriadení call centra podpísal len deň pred začiatkom sčítania a jej čísla sa nedostali do žiadnych propagačných materiálov k sčítaniu.
„Prečo ich neprelepili aspoň cez bilbordy, alebo ich nerozdávali komisári ľuďom na papierikoch s tlačivami?“ pýta sa Pospíšil.
Odpoveď vidí v podmienkach súťaže. Zvíťazila v nej firma Crystal Call, aj preto, že cenu za prácu operátorov vyčíslila na nulu. Cena zákazky však dosiahla 66-tisíc eur a pri súčasnom dopyte volajúcich štát stojí každý hovor vyše osem eur.
„Odhadnúť vopred všetky faktory, ktoré by mohli vstúpiť do procesu sčítania a predvídať nálady obyvateľov v čase prípravy verejného obstarávania call centra nebolo možné,“ hovorí Kelemenová.

Beata
Balogová
