BRATISLAVA. Koalícia, ktorá chce voliť generálneho prokurátora verejne, a dočasný šéf prokuratúry Ladislav Tichý, ktorý podporuje tajné hlasovanie, začali bojovať o čas.
Predseda parlamentu Richard Sulík z SaS včera povedal, že vyhlási verejnú voľbu napriek tomu, že Tichý požiadal Ústavný súd, aby ju zastavil.
Tichý v pondelok poslal podanie do Košíc na Ústavný súd autom, hoci takúto korešpondenciu prokuratúra bežne rieši poštou. Jazdu SME potvrdil vodič, ktorý podanie viezol. Povedal tiež, že to nie je zvyčajný postup.
Ústavný súd pritom dnes otvorí podateľnu v Bratislave – len niekoľko stoviek metrov od Tichého kancelárie.
Prokuratúra na otázku o ceste autom neodpovedala. „Generálna prokuratúra sa nebude vyjadrovať k akýmkoľvek iným otázkam, nakoľko nemieni prejudikovať rozhodnutie Ústavného súdu,“ odpísala jej hovorkyňa Jana Tökölyová.
Ak niečo nepotrebujeme, tak sú to ďalšie ťahanice okolo voľby generálneho prokurátora. A práve k tým smeruje rozhodnutie Richarda Sulíka vyhlásiť nové hlasovanie. Píše Lukáš Fila >>
Získali týždeň Ako volili Chronológia
3. a 4. novembra prvá neúspešná tajná voľba, 2. a 7. decembra voľbu takmer vyhral Trnka, 5. apríla parlament schválil verejnú voľbu, 20. apríla Ústavný súd nariadil novú tajnú voľbu, 17. mája neúspešná voľba.
Súd sa už podaním začal zaoberať. Včera ho zverejnil na internete a už dnes by ho podľa hovorkyne Anny Pančurovej mohlo plénum prideliť sudcovi spravodajcovi.
Ak by ho Tichý dal do bratislavskej podateľne dnes, stratil by týždeň, pretože plénum súdu zrejme zasadne zase až na budúcu stredu.
Prokuratúra v podaní namieta, že verejná voľba prichádza v čase, keď už je výber prokurátora rozbehnutý, čo je vraj „zmena pravidiel uprostred hry“. Spochybňuje tiež politickú nezávislosť verejne voleného prokurátora.
Tichý v podaní píše, že tajné hlasovanie je u nás tradíciou od konca komunizmu. Žiada súd, aby vydal predbežné opatrenie, ktorým by pozastavil platnosť novely rokovacieho poriadku parlamentu, ktorá umožní hlasovať verejne.
„Hrozí nebezpečenstvo vážneho nenapraviteľného následku,“ píše o tom, čo by nastalo, keby pred rozhodnutím súdu zvolili prokurátora verejne.
Stačí sedem dní Bývalí sudcovia Ústavného súdu, ktorých oslovil denník SME, odhadujú, že podanie by súd mohol prijať a zároveň rozhodnúť o predbežnom opatrení možno už o týždeň.
Koalícia by potom asi nestihla zvoliť vo verejnej voľbe svojho kandidáta Jozefa Čentéša. Hoci nie je známe, koľko dní určí Sulík na doručenie kandidátok, najbližšia schôdza parlamentu sa začne až 28. júna.
„Keby sme chceli, tak by sme dali voľbu už teraz na piatok. Normálne to bude v riadnych termínoch,“ povedal Sulík.
Čentéš sa hlási, Trnka nič nehovorí
Koaličný kandidát ako jediný potvrdil záujem viesť prokuratúru.
BRATISLAVA. Koalícia stále považuje Jozefa Čentéša za svojho jediného kandidáta na generálneho prokurátora pre verejnú i tajnú voľbu.
Proti chce hlasovať zatiaľ len jediný jej poslanec – podpredseda KDH Pavol Abrhan. Nepáči sa mu, že sa Čentéš vzdal kandidatúry v poslednej tajnej voľbe bez toho, aby to oznámil koalícii. „Nič sa nezmenilo, moje rozhodnutie sa zatiaľ tiež nemení. Počkám si na kandidátky.“
„Platí moje vyjadrenie z minulého týždňa. V prípade, že predseda Národnej rady vyhlási verejnú voľbu a v prípade, že budem navrhnutý, kandidatúru prijmem,“ povedal včera Čentéš.
Či bude kandidovať Trnka aj vo verejnej voľbe, nie je zatiaľ jasné. „Odpoveď na vašu otázku je v súčasnosti predčasná, ešte nie je známy ani termín voľby,“ odpísala prokuratúra.
Poslanec Smeru Mojmír Mamojka, ktorý Trnku navrhol do tajnej voľby, včera nedvíhal mobil.
Trnka sa včera zjavil aj v Prezidentskom paláci. Podľa Mareka Trubača, hovorcu Ivana Gašparoviča, však u prezidenta nebol. Bol vraj krátko „na káve“ u šéfa jeho sekretariátu Mariána Parkányiho.
Miroslav Kern

Beata
Balogová
