Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. Ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej z SDKÚ nedôverujú pri reforme prokuratúry ani všetci koaliční poslanci.
„Návrh je zrelý na podanie na Ústavný súd, prípadne na vrátenie prezidentom,“ povedal Peter Muránsky z KDH o zákone, o ktorom mal pôvodne hlasovať parlament v stredu. Prekáža mu zloženie komisií, ktoré budú vyberať prokurátorov. Pôvodne ich členov mala vymenovať ministerka.
Zmeny vo výbore Prokuratúra Nový zákon
znemožní generálnemu prokurátorovi opätovne kandidovať do funkcie, prokurátori zverejnia svoje majetkové priznania, zverejňovať sa majú aj rozhodnutia prokuratúry, skončí vojenská prokuratúra, zakáže takzvané negatívne rozhodnutia, nadriadený prokurátor nebude môcť podriadenému prikázať, aby napríklad nezačal trestné stíhanie.
Muránsky kritizoval návrh napriek tomu, že ústavnoprávny výbor ho zmiernil. Namiesto ministerky bude práve on určovať zástupcov vo výberových komisiách.
„Po tomto vašom odhaľujúcom vystúpení by pani ministerka mala vziať návrh zákona pekne pod pazuchu, odpochodovať na ministerstvo spravodlivosti, trošku sa tam vydýchať, ísť do Prezidentského paláca a podať demisiu,“ reagoval Marek Maďarič zo Smeru.
Pripomienky Gála „Nemyslím si, že je dobrý, som na vážkach,“ povedal o návrhu poslanec MostaHídu Gábor Gál. Do prokuratúry bude podľa neho zasahovať politika. „Pri zlých konšteláciách v parlamente a vo vláde môže byť situácia na prokuratúre ešte horšia ako teraz.“
Hlasovanie o návrhu odložili na dnes, oficiálne preto, že poslanec Smeru Robert Madej predložil dlhý pozmeňujúci návrh, ktorý si nestihli kluby preštudovať.
„Myslím si, že je za tým KDH, v ktorom je nejednoznačný postoj,“ povedal Igor Matovič z Obyčajných ľudí.
Žitňanská verí, že ju celá koalícia podporí. „Nevidím v tom žiadne iné signály,“ komentovala odklad.
Podporia Madeja? Madej okrem iného navrhol, aby sa prokurátori mohli po výkone funkcie vo vláde vrátiť na prokurátorské miesta až po piatich rokoch. Smer podobné obmedzenie kritizoval, keď ho Žitňanská presadzovala pri sudcoch. „Chcel som koalícii pripomenúť, že nemá rovnaký meter,“ zdôvodnil zmenu postoja Madej.
Podľa Edity Pfundtnerovej z Mosta-Hídu by tento návrh mohol získať ich podporu. Ak by prešiel, do funkcie prokurátora by sa nemohol vrátiť štátny tajomník na ministerstve vnútra Maroš Žilinka (nominant KDH).
Možné sú aj ďalšie zmeny. Poslanec Ondrej Dostál z klubu Mosta–Hídu chce, aby sa zverejňovali aj rozhodnutia polície o nezačatí trestného stíhania. Týkalo by sa to napríklad prípadu, keď polícia odmietla podnet na trestné stíhanie v prípade falšovania podpisu predsedu SNS Jána Slotu, ktorého v parlamente podpisoval jeho stranícky kolega Rafael Rafaj.
Hrušovský: Chýba mi Čentéšov názor
Šéf klubu KDH PAVOL HRUŠOVSKÝ má výhrady k načasovaniu zmien.
Peter Muránsky kritizoval prokurátorské novely. Je KDH proti?
„Ten návrh je dobrý. Vidím jeho priechodnosť, ak sa prijmú pozmeňovacie návrhy, na ktorých sa dohodol Ústavnoprávny výbor.“
Prečo potom hovoril o rozpore s ústavou?
„On sa zaoberal ešte základným návrhom.“
Vy sa neobávate, že keď sa zmení vláda, môže zneužiť väčšie právomoci?
„Je tam zvýšený vplyv výkonnej moci, ktorá je kreovaná väčšinovou vôľou v parlamente. Neobávam sa až tak zneužitia, nie vždy všetko závisí od legislatívy, ale od charakteru ľudí, ktorí sú vo funkciách.“
V pléne ste sa dlho bavili s Ladislavom Tichým. O čom?
„O situácii na prokuratúre. Stav nepovažujem za dobrý. V čase, keď nie je zvolený generálny prokurátor, meníme status prokuratúry. Chýba mi názor koaličného kandidáta Jozefa Čentéša. Rád by som poznal jeho postoj, keďže sa zásadným spôsobom oslabujú právomoci generálneho prokurátora.“
Je KDH s výberom Čentéša spokojné?
„KDH neuvažuje v tejto chvíli o inom kandidátovi. Všetko bude závisieť od ďalších dní, keď je stanovený termín na prekladanie návrhov na generálneho prokurátora.“
(zp)
Sulík nevylúčil tajnú voľbu prokurátora
Ústavný súd nezverejnil, ktorý sudca bude mať voľbu šéfa prokuratúry na starosti.
BRATISLAVA. Návrhy na generálneho prokurátora bude predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) zbierať do budúceho piatku. Poslancov včera vyzval, aby ich začali podávať.
Sulík poprel, že koalícia chce verejnou voľbou predbehnúť Ústavný súd, ktorý rozhoduje o sťažnosti zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého na verejnú voľbu.
„Snažíme sa robiť korektné rozhodnutia, preto som dal deväť dní na podávanie návrhov,“ povedal Sulík. Dovtedy budú mať ústavní sudcovia čas rozhodnúť.
Sulík zároveň nevylúčil tajnú voľbu. „Stále je možné ju vykonať, keď o to požiada 15 poslancov a parlament to schváli.“
Ústavný súd včera už pridelil Tichého podanie sudcovi spravodajcovi. Jeho meno nezverejnil.
Koaličným kandidátom na šéfa prokuratúry je Jozef Čentéš. Dobroslav Trnka, ktorého navrhoval Smer, do verejnej voľby ísť nechcel.
(zp, knm)

Beata
Balogová
