BRATISLAVA . Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) čaká na jeseň transformácia. Na rokovaní o tom rozhodol kabinet Ivety Radičovej, ktorý schválil analytickú správu o činnosti strediska.
Podľa správy SNSĽP v súčasnosti nespĺňa viaceré kritériá, požiadavky a záruky, ktoré sa týkajú nezávislosti, transparentnosti, plurality a reprezentácie spoločenských a občianskych síl, mimovládnych organizácií a myšlienkových a vedeckých prúdov.
"Inštitúcia, ktorá sa venuje ochrane práv, je veľmi, veľmi potrebná. Stredisko však takouto inštitúciou dlhodobo nebolo," povedala na tlačovej besede po rokovaní kabinetu premiérka Iveta Radičová.
Správa obsahuje štyri návrhy variantov transformácie SNSĽP. Prvým je transformácia strediska so zachovaním funkcie vnútroštátnej inštitúcie pre oblasť ľudských práv (NHRI) a inštitúcie pre rovnaké zaobchádzanie (Equality body).
Druhým je transformácia strediska na efektívnu vnútroštátnu inštitúciu pre oblasť ľudských práv a presun kompetencií inštitúcie pre rovnaké zaobchádzanie na inú inštitúciu; ďalší variant hovorí o transformácií strediska na efektívnu inštitúciu pre rovnaké zaobchádzanie a presun agendy funkcie vnútroštátnej inštitúcie pre oblasť ľudských práv na verejného ochrancu práv.
Posledným riešením bol návrh ministerstva spravodlivosti, aby stredisko ako samostatný subjekt zaniklo a všetky jeho kompetencie prešli na iné inštitúcie. Radičová však možnosť, že by stredisko mohlo zaniknúť, nespomenula, hovorila len o jeho naštartovaní.
"Naštartovanie strediska tak, aby si naozaj plnilo, nielen vytváralo nejaké správy, ale naozaj plnilo reálne svoje funkcie, boli predmetom a základom materiálu, ktorý predložil podpredseda vlády. Navrhuje tri možné postupy, ako na jeseň transformovať existujúce stredisko – všetky v podstate znamenajú začlenenie väčšiny funkcií pod ombudsmana pre ľudské práva," povedala premiérka.
Vláda správu schválila s pripomienkou Radičovej, ktorá požaduje, aby bol pri transformácii vytvorený aj inštitút ochrany práv dieťaťa a inštitút ochrany práv zdravotne postihnutých.