Bratislava 3. júla (TASR) - Za šírenie demokracie a humanizmu dnes na pôde Univerzity Komenského (UK) v Bratislave prevzal španielsky kráľ Juan Carlos I. z rúk rektora UK Ferdinanda Devínskeho najvyššie vyznamenanie univerzity Veľkú zlatú medailu.
Medaila je podľa Devínskeho ocenením osobitého prínosu španielskeho kráľa v rozvoji akademickej spolupráce. Potvrdzuje to aj založenie centra slovakistiky na madridskej Univerzite Complutense. Úspešný rozvoj španielsko-slovenských kultúrnych vzťahov dokumentuje aj to, že šiesti slovenskí vedci sú nositeľmi vysokého španielskeho vyznamenania za šírenie španielskeho jazyka a kultúry, a to Kríža Rádu Izabely Katolíckej a Kríža rádu Alfonza X. Devínsky v príhovore poďakoval za sympatie, ktoré kráľovský pár prejavuje našej krajine a jej snahám o vstup do Európskej únie, ako aj za rozvoj slovensko-španielskych vzťahov.
Spoluprácu bratislavskej UK so španielskymi univerzitami vo vystúpení vysoko ocenil španielsky kráľ Juan Carlos I., pričom vyjadril nádej, že táto tradícia bude naďalej pokračovať. Pripomenul takmer 12 rokov pretrvávajúcu výmenu lektorov medzi univerzitou v Granade. Upozornil tiež na založenie Katedry a nadácie Alexandra Dubčeka zameranej na štúdium hispanistiky (1996) i Biblioteci Hispánici Complutense (2000), ktoré boli výsledkom spolupráce s treťou najstaršou španielskou univerzitou v Madride.
Štúdium hispanistiky sa na UK začalo v 60. rokoch minulého storočia. Venovali sa mu 10 až 15-členné skupiny záujemcov, pričom v súčasnosti študujú hispanistiku na slovenských vysokých školách stovky záujemcov. Najviac študentov hispanistiky je na Pedagogickej a Filozofickej fakulte UK v Bratislave, pričom španielsky jazyk a kultúra sa vyučuje aj na ďalších troch univerzitách v Banskej Bystrici, Trnave a Prešove. Španielčina pochádza spolu s ďalšími románskymi jazykmi z tzv. vulgárnej latinčiny. V súčasnosti týmto jazykom hovorí viac ako 400 miliónov ľudí v Španielsku i južnej a strednej Amerike.