SME

Premiérka stopla Lipšicovo odpočúvanie

Minister vnútra zatiaľ nedokázal nový odpočúvací systém presadiť.

Most-Híd má problém s tým, že SIS nebude vedieť, čo robí polícia. Ministerstvo musí vypísať úplne novú súťaž.

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Nový odpočúvací systém, ktorý mal zlepšiť odpočúvanie a oddeliť odpočúvania SIS a polície, zatiaľ nebude. Ministerstvo vnútra podpísalo zmluvu s dodávateľom, firmou Verint, na obnovu starého systému, premiérka Iveta Radičová však v stredu náhle všetko stopla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Radičová doteraz s obnovou systému súhlasila. Výhrady mali predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda a predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

„Vláda nie je o spolku priateľov, môžem mať na to názor, ale nebudem sa verejne zamýšlať nad motiváciou koaličných partnerov,“ reagoval Lipšic. Za podstatné označil, aby nový systém dokázal odhaliť nelegálne odpočúvanie.

Vypíšu nový konkurz

Radičová včera vydala tlačovú správu o modernizácii odpočúvacieho systému, na ktorý vypíšu nové výberové konanie. Viac neprezradila.

„Ministerstvo vnútra osloví renomovaných výrobcov odpočúvacej techniky na dodanie úplne nového systému a po predložení ponúk podpíše zmluvu s uchádzačom s najvýhodnejšou ponukou,“ povedal jej hovorca Rado Baťo.

Lipšic si bol ešte v pondelok na stretnutí s novinármi Radičovej podporou istý. Aj preto, že mal jej súhlas, už podpísal zmluvu na obnovu.

Avizoval však, že problém sa bude opäť riešiť na koaličnej rade na žiadosť Mosta-Híd a Dzurindu. Tvrdil, že nákup nového systému je o niekoľko miliónov eur drahší ako obnova doterajšieho.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný systém odpočúvania nedokáže sledovať napríklad MMS správy. Zároveň je prepojený tak, že Slovenská informačná služba vie, koho odpočúva polícia. Naopak to neplatí.

Bugár hovorí, že chce, aby systém fungoval po starom a SIS o všetkom vedela. Na otázku prečo, keď tajná služba už bola viackrát podozrivá z nelegálneho odpočúvania aj z obchodovania s odpočúvaniami, odpovedal: „Ak budú mať dva paralelné systémy, ani jeden druhého nemôže kontrolovať. Takto je tam aspoň trochu Damoklov meč, že ak urobia niečo, tak sa to dostane von.“ Priznal, že na Radičovú zatlačil aj on.

S oddelením odpočúvaní súhlasila aj SIS, ministerstvo jej peniaze chcelo dať z vlastného rozpočtu.

Lipšic už raz ustúpil

Sprostredkovateľa firme Verint robila od začiatku deväťdesiatych rokov firma Sigin. Ministerstvo jej nedôverovalo. V jej dozornej rade je napríklad bývalý príslušník SIS, ktorý bol z nelegálneho odpočúvania obvinený, ale súd ho oslobodil.

SkryťVypnúť reklamu

V novom systéme mala robiť sprostredkovateľa firma bývalého šéfa NBÚ Jána Mojžiša, ale na Dzurindovu žiadosť ministerstvo súhlasilo, že to bude iná firma. Dzurinda v minulosti Mojžiša odvolal z funkcie v kauze skupinka.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Poslanec za Smer Marián Kéry.

Pochybného titulu sa dosiaľ nevzdal žiadny politik.


9
Riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták.

Ministerstvo kultúry rozhodnutie rady rešpektuje.


a 1 ďalší 1
Marián Kéry.

Keby mnohí politici napísali práce poriadne, prišli by sme o malú jazykovú lekciu.


Erik Kaliňák odchádzajúci z ruskej ambasády v Bratislave.

Kaliňák ide do Moskvy aj s Robertom Ficom.


74
SkryťZatvoriť reklamu