BRATISLAVA. Tri roky trvalo zistiť, prečo vyšetrovateľ zastavil preverovanie armádneho megatendra za sedem a pol miliardy korún.
Súťaž na prípravu komunikačného systému Mokys vyhrala v roku 2005 za ministra Juraja Lišku (vtedy SDKÚ) o takmer miliardu drahšia ponuka na základe podmienok menených počas tendra.
V roku 2008 polícia rozhodla, že nešlo o trestný čin. Odôvodnenie zverejnila až po rokoch – keď to prikázal súd.
MOKYS armádny komunikačný systém za sedem a pol miliardy korún, zmluvu podpísalo ministerstvo pod vedením SDKÚ v roku 2005 vedenie zo Smeru v roku 2007 podalo trestné oznámenie pre machinácie počas výberového konania, ktoré zistila inšpekcia, polícia pochybenia nenašla a trestné stíhanie v roku 2008 zastavila, Eurea sa snaží získať presné znenie uznesenia, pomohol jej až súd.
Vyšetrovateľ podľa uznesenia dal za pravdu ľudom, ktorí tender robili. Podmienky vraj zmenené neboli, len ich spresnili – hoci v prospech víťaza a drahšej ponuky. Policajt zlý úmysel či chybu nenašiel.
Uznesenie získal právnik združenia Eurea Vladimír Šárnik. Pomôcť tomu podľa neho mohol aj priamy pokyn ministra. Obsah dokumentu ho neprekvapil. „Každé takéto uznesenie obsahuje konštatovanie o absencii úmyslu, dobrej viere a odlišnom právnom názore zodpovedných,“ povedal Šárnik.
Záver vyšetrovateľa, ktorý podľa neho podstatnú zmenu podmienok označil iba za nepodstatné spresnenie označil Šárnik za nelogický, skoro až absurdný.
Baška podpísal plnenie, Galko kritizuje Exminister Jaroslav Baška (Smer) sa k tendru nevedel vyjadriť. Vlani tesne pred voľbami podpísal jeho predĺženie. „Vojaci takýto projekt potrebujú,“ povedal Baška.
„Väčšinou to býva tak, že keď nastúpi nové vedenie, nie je zorientované, nevie ako čo kde bolo a potom im nejaké štruktúry zdola podstrčia všelijaké papiere. Nové vedenie nie je zorientované a potom podáva trestné oznámenia,“ povedal Baška. Krátko pred voľbami podpísal plnenie zmluvy.
„Bolo to škandalózne a nesprávne rozhodnutie, pretože zmluva je nevypovedateľná,“ povedal včera o podpise dnešný minister obrany Ľubomír Galko (SaS). Rozhodnutie polície o verejnom obstarávaní rešpektuje, no na Mokys armáda nemá peniaze.
Rovnako to podľa neho robil jeho stranícky kolega Kašický a rovnako aj teraz jeho nástupca Ľubomír Galko z SaS.
Obrana navyše podľa Galka na tento projekt nemá peniaze. Systém sa stále buduje, investície pokračujú. „Pod hrozbou arbitráží a medzinárodných súdnych sporov na to presúvame peniaze z iných programov,“ povedal Galko.
Na korektnú odpoveď, či je systém dobré riešenie pre našu armádu, by bolo podľa neho potrebné urobiť úplne nové verejné obstarávanie.
Radšej riadené úniky Šárnik už podobných uznesení vysúdil viacero. Zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám a judikatúry podľa neho jednoznačne vyplýva, že každý má právo na sprístupnenie rozhodnutí vyšetrovateľa.
„Skúsenosti s dodržiavaním infozákona dovoľujú povedať, že polícia informácie najradšej poskytuje iba na tlačových konferenciách funkcionárov, či viac alebo menej riadenými únikmi informácií a fotografií,“ dodal Šárnik.
MOKYS (1) //

Beata
Balogová
