BRATISLAVA. Slabá ochrana ľudských práv, netransparentné nakladanie s peniazmi či stranícky vplyv na chod inštitúcie. Slovenskému národnému stredisku pre ľudské práva, v ktorého vedení je viacero ľudí blízkych opozičnému Smeru, pre tieto výhrady hrozí, že ho zrušia.
Kritickú správu o činnosti strediska včera vicepremiérovi pre menšiny Rudolfovi Chmelovi (MostHíd) schválila vláda. Zatiaľ čo Chmel navrhuje transformáciu strediska a presun časti jeho agendy na ombudsmana, ministerstvo spravodlivosti je za jeho zrušenie. Jeho hovorca Peter Bubla však včera povedal, že ich stanovisko nie je „nemenné“.
Zrušiť alebo zmeniť Vedenie blízke Smeru
výkonný riaditeľ:
Juraj Horváth, bývalý poslanec Smeru; správna rada:
Anton Marvoň – číslo 150 na kandidátke Smeru; Zuzana Kupcová – právnička, zastupuje aj Roberta Fica; Marcela Gbúrová – politologička blízka opozícii.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) a vicepremiér Chmel majú do konca októbra pripraviť analýzu právnych a finančných dosahov transformácie alebo zrušenia strediska.
Stredisko podľa jeho výkonného riaditeľa Juraja Horvátha, ktorý bol v minulom volebnom období poslancom za Smer, „zásadne odmieta“ Chmelom navrhované zmeny. Hovorí, že vicepremiér chce agendu strediska „zoštátniť a zmocniť sa jej“.
Správa je vraj napísaná „nekompetentným autorom s výnimočnou legislatívnou negramotnosťou“, tvrdí Horváth.
Nepomáhajú Chmelova správa stredisku vyčíta nečinnosť. Nepomohlo napríklad rómskym sestrám Viere a Andree Samkovým, ktoré viaceré školy odmietli zamestnať ako učiteľky. So súdnym sporom im napokon pomáhala mimovládna organizácia.
Horváth s výhradou pri tomto prípade nesúhlasí a tvrdí, že v poslednej výročnej správe venovali sestrám „osobitnú pozornosť“.
Ľuďom, ktorí boli sklamaní z prístupu strediska, častejšie museli pomôcť mimovládky. Napríklad aj Nadácia Charty 77. „Slovenský národ o nič nepríde, keď sa to zruší,“ povedala Zuzana Szatmáry, riaditeľka nadácie.

Beata
Balogová
