BRATISLAVA.
Ako pre TASR uviedla Natália Hattalová z tlačového oddelenia Ministersva vnútra (MV) SR, vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení, ktorú ministerstvo vnútra predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
Dodala, že zmena sa navrhuje v záujme práv obyvateľov. Súčasné podmienky rozdelenia obce sú príliš obmedzujúce, najmä vo vzťahu k prípadom, kedy by rozdelenie obce znamenalo lepšie zabezpečovanie oprávnených potrieb jej obyvateľov.
Takisto nereflektujú na meniace sa spoločenské podmienky. V prípade schválenia novely v navrhovanom znení bude rozdelenie obce možné na základe petície skupiny oprávnených voličov časti obce, ktorá sa chce odčleniť - minimálne 30 percent. Nasledovať bude miestne referendum, ktoré sa vykoná len v dotknutej časti obce a zúčastnia sa na ňom len oprávnení voliči tejto časti
. Ak by obecné zastupiteľstvo na základe petície odmietlo vyhlásiť miestne referendum, urobí to obvodný úrad, v ktorého územnom obvode sa obec nachádza na návrh starostu obce, poslanca, splnomocnenca petičného výboru alebo osoby určenej v petícii. Po preskúmaní náležitostí petície a ustanovených podmienok sa také referendum uskutoční na náklady obce.
"Do 90 dní od vyhlásenia výsledkov miestneho referenda bude potrebné uzavrieť dohodu o zlúčení alebo rozdelení obce," uvádza Hattalová s tým, že zákonná lehota doteraz v zákone chýbala. V opačnom prípade starosta obce, splnomocnenec petičného výboru alebo osoba určená v petícii môžu podať návrh na súd, aby rozhodol o povinnosti uzavrieť dohodu.