Po zmenách v parlamente hlasoval za zákon aj poslanec KDH, ktorý ho považuje za protiústavný.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:14 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Ministerstvo spravodlivosti nebude mať na prokuratúru taký vplyv, ako pôvodne navrhla ministerka Lucia Žitňanská z SDKÚ. Parlament včera schválil novelu zákona o prokuratúre.
„Systém nastavujeme tak, aby prokuratúra fungovala a bola pod verejnou kontrolou,“ povedala Žitňanská. Spokojná je napriek zmenám, ktorými poslanci upravili jej návrh.
Ministerka napríklad nebude vymenúvať členov komisie, ktorá vyberá prokurátorov, ako to pôvodne navrhla. Určovať ich bude ústavnoprávny výbor parlamentu.
Prokuratúra Nový zákon
obmedzí právomoci generálneho prokurátora, záväzné stanoviská bude namiesto neho vydávať komisia zo zástupcov ministerstva spravodlivosti a prokuratúry, rozhodnutia prokuratúry budú na internete, rovnako ako majetkové priznania prokurátorov, zanikne vojenská prokuratúra, funkčné obdobie šéfov prokuratúr bude päť rokov.
Fico o návrate do 50. rokov „Ani v 50. rokoch tu nebola taká politizácia,“ komentoval nové pravidlá predseda Smeru Robert Fico.
Tvrdí, že Žitňanská si po súdoch podriaďuje aj prokuratúru.
Ako príklad spomenul, že ministerka bude mať vplyv na záväzné stanoviská. Doteraz ich vydával generálny prokurátor. Išlo o výklad zákonov aj o zjednotenie postupov. Ak sa zvýšil počet nehôd pod vplyvom alkoholu, generálny prokurátor mohol stanoviť, že za to budú navrhovať nepodmienečné tresty.
Záväzné stanoviská po novom vydá komisia z troch zástupcov ministerstva a troch prokuratúry.
Muránsky by šiel na súd Novelu podporili aj poslanci Gábor Gál z Mosta-Hídu a Peter Muránsky z KDH, ktorí ju kritizovali pre silnejšie právomoci ministerstva. Tvrdia, že prijaté pozmeňujúce návrhy ju vylepšili.
Muránsky však hovorí, že by sa podpísal pod sťažnosť na Ústavný súd. „Takto koncipovaný pôvodne predložený zákon sa musí vrátiť ako bumerang každej vládnej moci. Môžem sa domnievať, že nie je v súlade s ústavou.“
Sklamaný je aj zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý. Najskôr sa podľa neho mali riešiť personálne problémy na Generálnej prokuratúre, až potom jej postavenie.
Prokurátora určí žreb
Členov komisie, ktorá vyberie prokurátora, bude žrebovať ústavnoprávny výbor.
BRATISLAVA. O prokurátoroch už nebude rozhodovať jeden človek, ale komisia, ktorej členov určí náhoda.
Voľné miesta doteraz obsadzoval priamo generálny prokurátor.
Nových prokurátorov bude vyberať komisia, troch jej členov vymenujú prokurátori a troch poslanci.
„Absolútne sa eliminuje vplyv aktuálnej politickej väčšiny,“ povedal šéf ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka (KDH).
Parlament najskôr zvolí ôsmich kandidátov podľa sily politických strán. Z nich ústavnoprávny výbor vyžrebuje troch.
Smer trvá na tom, že je to politizácia prokuratúry.

Beata
Balogová
