Bratislava 3. júla (TASR) - Vláda SR dnes schválila návrh riešenia vzťahov medzi mestom Kežmarok a obcou Ľubica. Dôvodom je nedoriešenie územnej zmeny vykonanej v roku 1992 a pretrvávajúce spory súvisiace so zámenou územia a vytýčením hranice medzi Kežmarkom a Ľubicou.
Vláda ukladá Štatistickému úradu SR ustanoviť počet obyvateľov spomínaných mesta a obce podľa počtu obyvateľov prihlásených tam na trvalý pobyt ku dňu sčítania obyvateľov, domov a bytov. Prednostovi príslušného krajského úradu zas doriešiť spor podľa zákona o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov, v súlade s dohodou medzi mestom Kežmarok a obcou Ľubica. Je nevyhnutné, aby orgány mesta a orgány obce v spolupráci s krajským úradom a okresným úradom našli spoločné riešenie v záujme obyvateľov sídliska Juh ešte pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami a predovšetkým pred voľbami do orgánov samosprávy obcí, uvádza sa v návrhu, ktorý predložili ministerstvo vnútra (MV) a štatistický úrad.
V spore ide aj o finančné otázky, najmä o prevod časti podielových daní zo štátneho rozpočtu z mesta Kežmarok na obec Ľubica za obyvateľov bývajúcich v spornej časti sídliska Juh a o prevod časti príjmu dane z nehnuteľnosti z rozpočtu jednej obce do rozpočtu druhej obce.
Nedoriešením územnej zmeny medzi Kežmarkom a Ľubicou vznikol po sčítaní obyvateľov, domov a bytov v minulom roku spor o obyvateľov časti sídliska Juh, ktorá mala byť predmetom vysporiadania územia medzi oboma obcami tak, ako sa uvádzalo v "Dohode o usporiadaní majetkovoprávnych vzťahov medzi mestom Kežmarok a obcou Ľubica" z 22. januára 1992. Vláda svojím uznesením 21. júla 1992 schválila rozdelenie mesta Kežmarok na obce Kežmarok a Ľubica s účinnosťou od 1. septembra 1992. Rozdelenie bolo vykonané na základe dohody, že po rozdelení mesta prejde do správy a vlastníctva novej obce Ľubica dňom určeným vládou katastrálne územie Ľubica s tým, že časť územia (cca 12 ha) zastavaná sídliskom Juh bude predmetom výmennej zmluvy. K uzavretiu výmennej zmluvy však nedošlo, a tým ani k usporiadaniu sporného územia a k zmene priebehu hranice medzi obcami Kežmarok a Ľubica.
Ľubica podala viacero návrhov na súdy, medzi ktorými bol aj návrh na vydanie pozemkov, na ktorých leží časť sídliska Juh, a na zapísanie obce do katastra nehnuteľností ako vlastníka týchto pozemkov. Rozsudkom odvolacieho Krajského súdu v Košiciach z 8. júna 2000 bolo žalobe vyhovené a obec bola zapísaná do katastra nehnuteľností aj ako vlastník parciel tej časti sídliska Juh, ktoré ležia v katastrálnom území Ľubica.
Pred sčítaním obyvateľov, domov a bytov v minulom roku požiadala Ľubica Kežmarok o spoluprácu pri zabezpečení prehlásenia obyvateľov žijúcich v bytových domoch sídliska Juh, ležiacich v katastrálnom území Ľubica, na trvalý pobyt do tejto obce. S týmto však mesto Kežmarok nesúhlasilo, preto otázka príslušnosti obyvateľov časti sídliska Juh zostala naďalej otvorená. Štatistický úrad SR tak nemohol premietnuť výsledky sčítania obyvateľov do počtu obyvateľov mesta Kežmarok a obce Ľubica.
V auguste 2001 podali obyvatelia domov sídliska Juh, ležiacich v katastrálnom území Ľubica, petíciu na Úrad vlády Slovenskej republiky. Žiadali v nej, aby sa táto časť územia sídliska Juh stala súčasťou územia Kežmarku, a teda aj súčasťou jeho katastrálneho územia, a aby naďalej boli kežmarskými obyvateľmi.
Na konzultáciách, ktoré MV viedlo s predstaviteľmi oboch strán, sa nedospelo k jednotnému názoru na riešenie, ale dohodlo sa ďalšie rokovanie vo veci výmeny územia, ktorú by riešil po dohode oboch obcí Krajský úrad v Prešove. Kežmarok vypracoval návrh dohody o zámene častí katastrálneho územia v troch variantoch a pripojil jednu ponuku na odkúpenie časti územia sídliska Juh, ležiacej v obci Ľubica. Obecné zastupiteľstvo v Ľubici však 24. apríla 2002 vyslovilo nesúhlas s návrhmi mesta Kežmarok na zámenu územia.
*bmg na