SME

Vojaci minuli miliardy, kde sú, netušia

Slovenská armáda dostávala ešte nedávno v porovnaní s podobnými krajinami NATO dosť peňazí. Politici priznávajú zlé projekty.

Na snímke ukážka samohybnej húfnice Zuzana z roku 1999. Exminister o vývoji zbrane hovorí, že to bola drahá chyba.Na snímke ukážka samohybnej húfnice Zuzana z roku 1999. Exminister o vývoji zbrane hovorí, že to bola drahá chyba. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

BRATISLAVA. Reči šéfov NATO, že by na našu armádu malo ísť viac peňazí zatiaľ nepomohli. Minister Ľubomír Galko (SaS) už otvorene hovorí o prepustení štyroch tisícok vojakov. Menej peňazí zníži aj ich schopnosť pomáhať. Akcie pri záplavách by tak mohli byť v budúcnosti bez armády.

Všetko napriek tomu, že porovnateľné krajiny v NATO dávali v minulosti na obranu menšie sumy. Vlani dostali v pomere ku HDP naši vojaci viac ako napríklad armáda v Belgicku či Maďarsku. Menej dávali ale aj Španieli.

„Keď v NATO odoberieme najväčšie krajiny, ktoré majú svetové ambície a Grécko, tak my sme krajina, ktorá dávala na obranu najviac, boli sme v špičke až do roku 2009,“ povedal generál Jaroslav Kuča. Z armády odišiel pred pol rokom.

SkryťVypnúť reklamu

Problém bol podľa Kuču v nerozumnom hospodárení. „Robili sa megalomanské projekty, ktoré nepriniesli žiadne spôsobilosti a ktorých využitie nie je v dohľadne desiatich rokov.“ Tankov sme mali v roku 1993 takmer tisíc, dnes ich máme len 30.

Rozpočet na armádu je škandál, myslí si Peter Schutz

Vojaci o peniazoch nerozhodujú

Náčelník generálneho štábu Ľubomír Bulík hovorí, že vojaci na rozdeľovanie peňazí dosah nemajú. Len čiastočne vraj rozhodujú i pri výbere materiálu.

„Vojak má naozaj len malú možnosť ovplyvňovať tok financií. Ja sa tiež chcem spýtať, kde tie peniaze išli, pretože si myslím, že by sa dali využiť efektívnejšie. Mojou úlohou je s tým, čo dostanem, bojovať,“ povedal Bulík.

Zatiaľ to vyzerá, že vojaci budú mať menej peňazí aj budúci rok. „V prípade, že máme robiť s týmito financiami, ktoré sú navrhnuté, tak s nimi budeme robiť. Musíme sa však začať rozprávať o našej účasti v medzinárodných operáciách,“ povedal minister Galko.

SkryťVypnúť reklamu

„Rovnako sa musíme rozprávať o tom, že z niektorých úloh, napríklad v rámci asistenčných služieb pomoci občanov pri živelných pohromách, budeme vyňatí. Rovnako o tom, že niektoré spôsobilosti zlikvidujeme, že zatvoríme kasárne, že prepustíme tri alebo štyri tisíc vojakov,“ dodal minister.

Okrem tisícok vojakov by sme teraz mohli prísť aj o bojové letectvo. Slovenské nebo momentálne chráni 12 opravených Migov. Šetrenie vytvorením spoločnej letky hoci s Českom je podľa vyjadrení z Prahy projekt na veľmi dlhé roky.

Náčelník generálneho štábu redukciu peňazí berie len v prípade, že sa zníži počet úloh pre armádu. „Ak bude súčasťou redukcie aj znížený rozsah úloh, tak sa to bude dať akceptovať,“ povedal Bulík. Úlohy NATO musíme plniť aj ďalej, domáce povodne zostanú bokom.

SkryťVypnúť reklamu

Politici rovnaký názor nemajú

Exminister Martin Fedor (SDKÚ) priznal za posledných dvadsať rokov viaceré zlé rozhodnutia, do ktorých natiekli milióny eur zbytočne.

„Je pravda, že za posledné obdobie 10 až 15 rokov sa neukončil žiaden významný systémový projekt s výnimkou profesionalizácie armády. Všetky dlhodobé plány potom predpokladali fázu výraznej modernizácie,“ povedal Fedor.

Slovensko podľa neho zle investovalo veľmi veľa peňazí do vývoja a výroby viacerých vojenských technológií.

„Keď sa potom začali zavádzať do praxe boli vyhodnotené ako nezmysluplné,“ povedal Fedor. Spomenul húfnice Zuzana, raketomety či obrnené vozidlá Aligátor.

„Zisťujeme, že sa nemusíme spoliehať na slovenský zbrojný priemysel a pri kúpe nejakej technológie dokážeme znižovať náklady. Ak však už investujeme, už by to malo byť dokončené,“ dodal Fedor.

SkryťVypnúť reklamu

Do aktuálneho prepúšťania vojakov sa mu nechce. „Myslím si, že skôr ako začneme rozprávať o takýchto drastických riešeniach musíme hľadať vnútorné riešenia.“

Exminister Jaroslav Baška (Smer) vlastné chyby za aktuálny stav armády nenašiel. „Myslím si, že to je nezmysel. Vždy sme sa snažili požiadavky ozbrojených síl reflektovať a projekty, ktoré sme mali realizovať,“ povedal Baška.

Počas jeho ministrovania sa podľa neho dokončila modernizácia Migov, Letiska Sliač, kúpilo sa 80 kusov ľahkých obrnených vozidiel, rozbehla Letecká pátracia záchranná služba.

Nad koncom leteckej obrany sa podľa neho treba ešte zamyslieť. „Do niečoho dáme 2,3 milardy korún a potom povieme, že to nechceme. Na najbližšie roky o to máme postarané. Ak o túto spôsobilosť prídeme, už to nenaštartujeme,“ dodal Baška.

SkryťVypnúť reklamu

Ide podľa neho aj trošku aj o samostatnosť Slovenska. Bolo by podľa neho vhodné modernizovať vrtuľníky a nakúpiť nové taktické dopravné lietadlá.

Archívne video SME z apríla.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
Coco Gauffová.

Dvadsaťjedenročná Američanka chce zapôsobiť aj mimo tenisu.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu