BRATISLAVA. Koaličná SaS presadzuje používanie konopy na lekárske účely a o tejto téme diskutuje aj s koaličnými partnermi. Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder SaS Richard Sulík s tým, že takáto zákonná úprava by mohla byť prijatá už tento rok.
"Ak môžme predpísať morfín, ktorý je omnoho návykovejší, prečo by to nemohlo byť konope, ktoré pomôže tlmiť bolesť," argumentoval Sulík. Zároveň potvrdil, že s koaličnými partnermi SaS hovorí aj o znížení trestov za držanie nízkeho množstva marihuany.
Sulík: Mnohí politici spájajú marihuanu s feťákmi
Liberáli vo volebnom programe avizovali jej dekriminalizáciu. Sulík priznal, že pre veľa politikov je marihuana niečo, čo sa spája s feťákmi, no on si to nemyslí. "Paušálne čierno-biele videnie odmietame. Sme presvedčení, že v medicínskej oblasti môže veľa ľuďom pomôcť," odkázal.
Peter Kalist upozornil, že cieľom umožnenia používania konope v medicíne nie je legalizácia marihuany. "Ide o beztrestné použitie pre ťažko chorých pacientov. SR by sa prijatím takejto úpravy pridala k vyspelým štátom ako USA, Kanada, Fínsko, ČR či Rakúsko," povedal.
Poslanec SaS Martin Poliačik upriamil pozornosť na čerstvú analýzu OSN, ktorej text vyšiel z rúk popredných odborníkov.
"Už 50 alebo 60 rokov sa vedie proti drogám vojna. Napriek tomu, že sa na ňu dávajú milióny dolárov, počet užívateľov stúpa. Doterajšie nastavenie teda nie je správne, doterajší pohľad na výrobu, predaj a užívanie drog nie je aktuálny, musíme zmeniť celý prístup," apeloval.
Nechcú kriminálnikov, ale pacientov
Poliačik upozornil na to, že je tu kriminalizácia takmer 250 miliónov ľudí, ktorí užívajú drogy, no podľa správy len 10 percent z nich možno nazvať ako problémových. "Otázka je, čo s tým spraviť," podotkol. Podľa neho je potrebné prestať z ľudí užívajúcich drogy robiť kriminálnikov, ale vnímať ich ako pacientov.
"Mali by sme zaviesť alternatívne tresty pre malých užívateľov drog. Je tiež potrebné oveľa viac peňazí investovať do preventívnych programov a menej peňazí musíme vrážať do zaplňovania väzníc a viac prostriedkov venovať tomu, aby deťom boli vysvetľované riziká užívania drog," konštatoval.
Na základe týchto východísk SaS tvrdí, že budúcnosť aj slovenskej spoločnosti by mohla byť lepšia, ak sa k užívateľom marihuany budeme správať ako k ľudom, ktorí nikomu neškodia.