Bratislava 3. júla (TASR) - Začiatok rozpravy poslaneckej snemovne o dôvodoch na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády SR Mikulášovi Dzurindovi využili ich zostavovatelia na všeobecnú kritiku hospodárskeho rozvoja v končiacom sa volebnom období.
Poslanci HZDS spomínali v replikách alebo od rečníckeho pultu všetky kauzy a dôvody, ktoré viedli k odstúpeniu členov Dzurindovho kabinetu. S premiérovými slovami o kauze eurofondov, ktorá stála kreslo podpredsedu vlády Pavla Hamžíka, nesúhlasila Marta Podhradská. Domnieva sa, že keď sa nepotvrdili podozrenia, potom mu patrí ospravedlnenie a stratený post.
Poslaneckou snemovňou dnes zneli aj tvrdenia, že korupcia na najvyšších postoch nadobudla za vlády odvolávaného premiéra hrozivé rozmery. Dzurindovi vyčítali, že pri hodnotení rozvoja SR deklaruje iné výsledky, než pociťujú občania vo svojom každodennom živote. Ústrednou témou boli však takmer všetky verejné súťaže, ktoré boli podľa opozičných poslancov vyhodnocované netransparentne. Išlo nielen o predaj Slovenských telekomunikácií nemeckej firme Telekom, ale aj o podniky SPP, elektrárne či Transpetrol. Tvrdili, že predaje boli uzatvárané pre Slovensko nevýhodne.
Poslanec Peter Weiss považuje za chybu obsadzovanie najvyšších postov tzv. krížovým spôsobom z nominantov strán vládnej koalície. Prihovára sa za väčšiu transparentnosť všetkých rozhodnutí vo výberových konaniach. V záujme odstránenia afér z politického a hospodárskeho života predpokladá, že nový parlament prijme nový zákon o konflikte záujmov so záväzkom politikov deklarovať svoje majetkové pomery pred uchádzaním sa o politické a hospodárske posty.
Predseda poslaneckého klubu SDK Ján Rusnák vyhlásil, že uvedomujúc si zodpovednosť pred občanmi v predvečer volieb členovia klubu návrh HZDS v plnom rozsahu odmietajú. Ide o pokus destabilizovať spoločnosť a vo svojich dôvodoch neopodstatnený, dodal.