BRATISLAVA. Najmenej dvakrát už tento rok nakazil na Slovensku kliešť najvážnejšou chorobou, ktorú prenáša. Encefalitídu spôsobujúcu zápal mozgových blán zistili na severnom a strednom Slovensku.
„Jeden z okresu Detva a druhý z okresu Žilina. Sú to také atypické okresy, kde sme predtým ani nemávali výskyt tohto ochorenia,“ hovorí Mária Avdičová z regionálneho Úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Choroba spúšťa vysoké teploty, svetloplachosť či stuhnutie šije.
Kliešte u nás Dva najrozšírenejšie druhy:
kliešť obyčajný pijak lužný Choroby:
kliešťová encefalitída: horúčka, svetloplachosť a stuhnutie šije; lymská borelióza: horúčka, triaška a bolesti svalov; Najčastejší výskyt v roku 2010:
Trenčiansky kraj okresy Púchov, Považská Bystrica a Bytča.
Rozšírenie ochorenia na nové územia neprekvapuje riaditeľa Parazitologického ústavu SAV v Košiciach Branislava Peťka. Hovorí, že kliešte sa z nížin juhu pre sucho presúvajú na sever Slovenska a do vyšších nadmorských výšok.
Kým pred dvadsiatimi rokmi podľa Peťka vyšli kliešte zhruba do výšky 600 metrov nad morom, teraz sú bežne vo výškach presahujúcich 800. „Najviac sú zamorené údolia riek s listnatými stromami.“
Okrem encefalitídy kliešte šíria aj zradnú lymskú boreliózu, ktorá spočiatku nespôsobuje bolesti a môže sa naplno prejaviť až po rokoch. Po vpichu kliešťa zvyčajne miesto na koži sčervená, škvrna sa postupne zväčšuje. Potom môže prísť horúčka, triaška či bolesti svalov. Ochorenia šíria podľa Peťka najmä kliešť obyčajný a pijak lužný.
Z Česka v týchto dňoch hlásia historicky najvyšší výskyt ochorení encefalitídy. Na Slovensku to zatiaľ tak vážne nie je, no kliešťov ešte pribudne. „Ochorenia budú pribúdať v letných mesiacoch, keď je ich najvyššia aktivita,“ hovorí hlavný hygienik Gabriel Šimko.
Postupné pribúdanie ochorení zaregistrovali lekári aj vlani. V máji bolo chorôb len pár, v lete ich výrazne pribudlo.

Beata
Balogová
