SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Platení diskutéri na webe? Strany zatĺkajú

PR odborník tvrdí, že za webové diskusie sa platí.

Na diskutovanie pod článkami politikov môžu mať ľudia rôzne dôvody. Napríklad aj peniaze.Na diskutovanie pod článkami politikov môžu mať ľudia rôzne dôvody. Napríklad aj peniaze. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŚIMÍČEK)

Minister obrany Ľubomír Galko obvinil Smer, že v diskusiách na internete využíva brigádnikov. Strana sa k obvineniam nevyjadruje.

BRATISLAVA. Najatých internetových diskutérov nevyužívajú politické strany len v Česku, kde minulý týždeň brigádnik prehovoril o svojej práci pre koaličné Veci verejné.

„Niektoré politické strany využívajú takéto služby,“ hovorí o situácii na Slovensku Jozef Metke zo spoločnosti mSolutions, ktorá pôsobí v oblasti budovania imidžu prostredníctvom internetových diskusií. Služby využívajú aj banky, poisťovne či internetové obchody.

Hlavnou výhodou metódy je podľa Metkeho nenútená prezentácia produktu či služby potenciálnemu klientovi. „Vo väčšine odvetví sa nájdu firmy, ktoré si takto riešia PR. Niektoré majú vlastných zamestnancov, ktorí sa venujú len tomu.“

Strany sa nepriznávajú

Slovenské politické strany nepriznávajú, že by ich ľudia mali v pracovnej náplni ovplyvňovanie internetových diskusií. Ani platenie podobných služieb cez profesionálnu agentúru.

Často sa do blogovania a diskusií zapájajú politici strany SaS, ktorá na internete vyrástla. „Zásadne to robíme pod vlastnými menami,“ povedala Tatiana Tóthová, osobná asistentka predsedu strany Richarda Sulíka.

Zhodne reagovala aj SNS. Most-Híd, SDKÚ a KDH tvrdia, že nevyužívajú ani v minulosti nevyužívali možnosti takzvaného online PR.

V marci server topky.sk zverejnil e­mail vtedajšieho šéfa tlačového oddelenia KDH Michala Novotu. Písal v ňom o vzniku tajnej skupiny na Facebooku s cieľom reagovať na články a blogy, ktoré „špinia“ imidž KDH.

„Uvedený e­mail bol nápadom jednotlivca v rámci KDMS, ktorý nebol ani zrealizovaný,“ hovorí hovorca hnutia Matej Kováč.

Podľa Novotu bol e­mail iba zle pochopený.

Galko ukazuje na Smer

Na otázky týkajúce sa najatých diskutérov neodpovedal jedine Smer. O jeho údajnej platenej internetovej úderke sa v piatok vo svojom blogu zmienil minister obrany za SaS Ľubomír Galko.

„Keď Fico zverejní svoj blog, okamžite sa v diskusiách objavia jeho podporovatelia a hlásajú, aký je skvelý. Môjmu veľmi dobrému kamarátovi sa pred časom jeden študent priznal, že to má ako platenú brigádu,“ hovorí Galko.

Pridal aj skúsenosť, keď na jeho posledných blogoch zrazu narástla čítanosť o štyritisíc klikov a klesla mu karma, čiže čitateľské hodnotenie textu. Administrátor stránky vraj potvrdil, že kliky prišli z jednej IP adresy.

Muchy aj prízraky súhlasia s Ficom

Niektorí diskutéri sa prihlásia, len aby chválili konkrétny text politika.

BRATISLAVA. Podozriví diskutéri sa objavujú aj na stránke denníka SME. Tento týždeň napríklad na blogu predsedu Smeru Roberta Fica.

V stredu o 8.51 ráno Fico na sme.sk vydal blog s názvom Magálovej bozk. V priebehu necelej hodiny sa z jednej IP adresy zaregistrovali traja diskutéri. O 9.11 to bol nick Pepo000, o 9.43 Kamil888 a o 9.44 Doctor Blaha.

Magálovej bozk

Všetci traja mali príspevky len pod Ficovým článkom, všetky v prospech autora. Trojicu nickov administrátor vzápätí zablokoval.

Z rovnakej adresy už v minulosti zaregistrovali tri iné nicky – Prízrakzozumpy, Robotove Muchy a Abraham Veklas.

„Odvodiť z toho, že ide o organizovanú úderku nejakej strany, si netrúfam. V každom prípade máme dôvod na podozrenie, že sa to deje pomerne často. Ak pritom menia IP adresy, je v podstate nulová šanca im to dokázať,“ hovorí administrátor blogov Karol Sudor.

V diskusii vystupujú aj ďalšie série nickov, ktoré boli zaregistrované v jeden deň, iba pár minút po sebe.

Prvý príspevok k Ficovmu blogu o praktikách bulvárnych novinárov poslal Prízrakzozumpy o 9.10. „Pekne povedané a súhlasím s Vami... súkromie by malo byť chránené a rešpektované.“

Strana nekomentuje

Otázky o vstupovaní do internetových diskusií denník SME poslal Smeru vo štvrtok. Hovorca Erik Tomáš v piatok nedvíhal telefón. Na esemesku odpísal, že sa ozve. Do uzávierky neodpovedal.

Matúš Burčík
V Česku sú brigádnici vecou verejnou

Veci verejné mali manuál na všetko. Ovplyvňovať debaty na webe považovali za dôležité.

BRATISLAVA, PRAHA. Stačí mať partiu študentov a rozdeliť im, ako systematicky zahlcovať spravodajské portály pozitívnymi informáciami o strane. To je recept, ktorý v Česku použili Veci verejné. Strana podnikateľa Víta Bártu sa dostala do vlády, aby sa za pár mesiacov stala synonymom korupcie a nekompetentnosti.

Na dobrom obraze strany pracovalo päť partií po štyroch ľuďoch vo dvoch zmenách od siedmej do jedenástej večer. Najprv v sídle strany bez zmluvy, neskôr v utajení mimo strany. Výpoveď člena jednej z takýchto „geríl“ získal denník MF Dnes.

„Ovplyvňovali sme diskusiu, kde sa dalo. Mal som asi dvadsať užívateľských účtov, s ktorými som operoval. Keď išlo o ankety, obchádzali sme internetové kaviarne vždy s iným počítačom.“

Najdôležitejšie bolo, aby im neušiel text o Veciach verejných. Viacerí, čo tvorili v roku 2009 gerily, napokon skončili v parlamente.

„Je to príliš nákladný prostriedok, ktorý aj tak v praxi nefunguje,“ hovorí dnes bývalý brigádnik

(mch)
KDH: Bolo to zle pochopené

Bývalý šéf tlačového KDH MICHAL NOVOTA mal organizovať tajnú skupinu na Facebooku.

Ako to fungovalo?

Nie je to tajná skupina. Je to interná skupina ľudí z KDH. S nimi bežne komunikujeme základné posolstvá. Nepracujeme tak, že by sme teraz diskutovali alebo dopĺňali komentáre pod každým článkom, kde sa vyskytne značka KDH alebo meno predstaviteľa hnutia.

V e­maile ste však písali, že budete dávať členom odporúčania, ako majú reagovať na články, kde je KDH predstavené v negatívnom svetle.

Nie. Tam sa linkujú články o KDH, či už pozitívne, alebo negatívne. Už je na ľuďoch samotných, či tam nejaký komentár napíšu.

Dávate im návrhy, čo majú písať?

Nie.

Oficiálne stanovisko KDH k vašej aktivite je, že išlo o nápad, ktorý sa ani nezrealizoval.

Celé to bolo nepochopené. Aj médiami.

Matúš Burčík
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  1. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
  2. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
  3. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  4. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
  7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 519
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 715
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 5 001
  4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 3 919
  5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 591
  6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 580
  7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 2 540
  8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu